احمد نورانی

۷ مهر ۱۴۰۲

انتقاد رئیس دیوان عدالت اداری از نابسامانی در حوزه ساخت و ساز در کشور

رئیس دیوان عدالت اداری در جلسه شورای قضایی استان زنجان به مشکلات عدیده ای که کمیسون های ماده ۱۰۰ در حوزه شهری و شهرسازی از حیث نابسامانی در حوزه ساخت و ساز در اقصی نقاط کشور ایجاد کرده اند، انتقاد کرد.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام والمسلمین حکمتعلی مظفری در ادامه سفر دو روزه به استان زنجان با حضور در جلسه شورای قضایی این استان، به فواید متعدد جلسات پیشین مشترک دیوان عدالت اداری و شورای قضایی استان های دیگر اشاره کرد و گفت: برگزاری این جلسات مشترک موجب افزایش سطح شناخت طرفین از ظرفیت های قانونی یکدیگر و آشنا شدن با چالش ها و محدودیت های دو مجموعه قضایی خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری گفت: دیوان عدالت اداری آمادگی دارد با همکاری یکی از معاونین قضایی دادگستری استان برای دستگاه‌های اجرایی، هیات ها و مراجع شبه قضایی سطح استان جلسات آموزشی هدفمند و برنامه ریزی شده برگزار نماید.

رئیس دیوان عدالت اداری به مشکلات عدیده ای که کمیسون های ماده ۱۰۰ در حوزه شهری و شهرسازی از حیث نابسامانی در حوزه ساخت و ساز در اقصی نقاط کشور ایجاد کرده اند اشاره کرد و افزود: این موضوع مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا طرحی ارائه نماید که حاصل آن حذف کمیسیون ماده ۱۰۰ است. اما متاسفانه تا این لحظه به دلایل نامعلومی این طرح سال هاست عقیم مانده و شاهد آن هستیم که دولت هم اقداماتی در این ارتباط انجام داده که امیدواریم این اقدامات به نتیجه برسد و شاهد پایان دادن به این اوضاع باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری در پایان به تببین  تبصره ماده ۱۰ قانون جدید دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت: رسیدگی به دعاوی مطالبه خسارت در صلاحیت دادگاه عمومی است و در مواردی که مطالبه خسارت ناشی از تخلف در اجرای وظایف قانونی و اختصاصی یا ترک فعل از انجام وظایف مذکور از سوی واحدهای دولتی یا دستگاه‌های مذکور و تصمیمات قطعی هیات های رسیدگی به تخلفات اداری و کمیسیون هایی مانند کمیسیون های مالیاتی، هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما، کمیسیون موضوع ماده (۱۰۰) قانون شهرداری ها  و ماموران واحدها و دستگاه‌های یادشده باشد، موضوع در دیوان عدالت اداری مطرح و شعبه دیوان ضمن رسیدگی به احراز وقوع تخلف نسبت به اصل مطالبه خسارت و تعیین خسارت وارده، اقدام و حکم مقتضی صادر می‌نمایند.

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *