احمد نورانی

۲۶ تیر ۱۴۰۲

بانک‌ها از دریافت هر نوع سود مرکب از تسهیلات منع شدند

ایرنا- سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه گفت: در نشست عصر امروز این کمیسیون مصوب شد دریافت هرگونه سود مرکب (سود از سود تسهیلات بانکی) باطل و ممنوع بوده و بانک‌های متخلف به دستگاه قضایی ارجاع داده می‌شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس ایرنا، محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه در تشریح نشست عصر امروز یکشنبه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: کمیسیون امروز مواد ۹ و ۱۰ لایحه برنامه هفتم توسعه را مورد بررسی قرار داد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه با بیان اینکه این مواد درباره عملیات بانکی و همچنین سیاست‌های پولی بود ادامه داد: کمیسیون در ماده ۹ این لایحه موادی را در خصوص افزایش نظارت بر موسسات بانکی و بازارهای غیرمتشکل مدنظر قرار داد؛ از جمله مهمترین مباحث در این بخش این بود که شرکت‌ها، موسسات و یا نهادهای مالی تابعه و یا وابسته به بانک‌ها مجاز به خرید سهام و سهامداری و بنگاهداری نخواهند بود و انجام هرگونه عملیات بانکی «واسپاری»، لیزینگ، صرافی و مشارکت در تأسیس و فعالیت نهادهای مالی هم موکول به اخذ مجوز از بانک مرکزی شد.

زنگنه با اشاره به مصوبات ماده ۱۰ لایحه برنامه هفتم توسعه تأکید کرد: کمیسیون در این ماده تاکید کرد که بانک مرکزی به عنوان مرجع اصلی مهار تورم است لذا بانک مرکزی موظف شد تا هر سال و تا پایان فروردین ماه برنامه‌های خود را برای مهار تورم به هیأت وزیران ارائه کرده و این برنامه در جلسه هیأت وزیران به تصویب برسد.

وی ادامه داد: همچنین پیرو مصوبه کمیسیون هرگونه اعطای مجوز به بانک‌ها بدون گرفتن وثیقه از آنها ممنوع شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه با اشاره به موضوع بازپرداخت بدهی دولت به بانک‌ها بیان کرد: کمیسیون در این بخش دولت را مکلف کرد تا از طریق انتشار اوراقی که در دست بانک‌ها بلوکه شده و در طول ۵ سال نقد می شود، بدهی دولت به بانک‌ها تسویه شود.

زنگنه با اشاره تصویب ماده واحده‌ای در زمینه تسهیلات در کمیسیون تلفیق ادامه داد: کمیسیون در این بخش مصوب کرد که هرگونه «سود مرکب» و «سود بر سود» و یا سود و یا جریمه وجه التزام باطل و ممنوع بوده و علاوه بر استرداد وجه توسط بانک و یا موسسه اعتباری غیربانکی که این عمل را انجام داده، در مواردی که عملاً این موضوع جرم قلمداد می‌شود، دستگاه قضا امکان ورود به مساله جرم و جرم‌نگاری را خواهد داشت که فکر می‌کنم این اتفاق یک اتفاق بسیار مبارکی بوده که می‌تواند نوید روشنی برای ارتقاء نظام بانکداری اسلامی محسوب شود.

وی تأکید کرد: همچنین در ماده ۱۰ لایحه برنامه هفتم توسعه مواردی داشتیم که یکی از آن موارد عدالت در توزیع تسهیلات در استان‌ها بود. به واقع یکی از نسبت‌هایی که به واسطه آن میزان توزیع عادلانه تسهیلات در استان‌ها را می‌سنجیم، نسبت تسهیلات به سپرده‌ها است که متأسفانه این مساله در برخی از استان‌ها وضعیت خوبی ندارد؛ بنابراین در این بخش دولت مکلف شد تا در طول برنامه ۲۰ درصد این میزان تسهیلات را بهبود بخشد. همچنین کمیسیون تلفیق، بانک مرکزی را مکلف کرد که تسهیلات خود را با ابزار مختلف به سمت تولید سوق دهد.

زنگنه تأکید کرد: با اتمام مواد ۹ و ۱۰ لایحه برنامه هفتم توسعه عملاً کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه مواد مربوطه به بانک و نظام بانکی را به اتمام رساند و این کمیسیون از فردا ماده ۱۱ لایحه برنامه هفتم توسعه که مربوط به نظام ارزی است را مورد بررسی قرار خواهد

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

غم آزادی…

آسمانِ سربی و سرد یاد و مه کودکی را در آغوش خود می فسرد از دور ، طوفان زندگی لحظه های عبور را در دره

ارکان جرم خیانت در امانت

وجود سوء نیت و قصد ضرر رساندن به صاحب مال و ارتکاب جرم به عمد و با آگاهی، رکن معنوی جرم خیانت در امانت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *