احمد نورانی

۲۸ مهر ۱۴۰۲

جدیدترین استفتائات رهبری در باب استطاعت مالی زن با مطالبه مهریه، خرید نسیه بدون تعیین زمان پرداخت و روش تعیین اجرت

به نقل از خبر خوان حقوقی میزان :  در جدیدترین استفتائات از آیت‌الله خامنه ای در پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پاسخ‌هایی درباره استطاعت زن با مطالبه مهریه، خرید نسیه بدون تعیین زمان پرداخت، روش تعیین اجرت را به شرح زیر منتشر نموده است:

استطاعت زن با مطالبه مهریه
سوال۱: آیا حج بر خانمی که از همسرش مهریه طلب دارد و مهریه او برای مخارج حج واجب کفایت می‌کند، واجب است؟

جواب: در صورتی که شوهر توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، زن نمی‌تواند مطالبه کند و مستطیع نیست. ولی اگر شوهر تمکّن دارد و مطالبه مهریه برای زن مفسده‌ای ندارد، واجب است مهریه را درخواست کند و به حج برود و اگر مطالبه آن برای او مفسده داشته باشد مثل اینکه منجر به نزاع و طلاق شود، مطالبه مهریه، واجب نبوده و مستطیع نیست.

روش تعیین اجرت
سوال۲: گاهی تعمیرکار هنگام قبول کار، صحبتی از دستمزد نمی‌کند و مشتری نیز پس از تعمیر، مقدار دستمزدی را که تعمیرکار مطالبه می‌کند، زیاد می‌داند و نمی‌پذیرد، تکلیف چیست؟

جواب: در این صورت تعمیرکار برای کاری که انجام داده است، تنها می‌تواند اجرت المثل (اجرت متعارف در مانند این معامله) را مطالبه کند.

خرید نسیه بدون تعیین زمان پرداخت
سوال۳: اگر در معامله‌ای که به صورت نسیه انجام می‌شود، خریدار بگوید هر وقت پول دستم آمد، پرداخت خواهم کرد آیا چنین معامله‌ای صحیح است؟

جواب: شرط صحت معاملۀ نسیه، معین بودن زمان پرداختِ قیمت معامله است، بنابر این معاملۀ نسیه به صورت مذکور صحیح نیست، ولی اگر فروشنده در فرض باطل بودن معامله نیز به تصرف مشتری در کالای فروخته شده رضایت داشته باشد، استفاده مشتری از آن اشکال ندارد./اعتماد

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *