احمد نورانی

۱۹ بهمن ۱۴۰۲

سه شرط لازم برای ثبت اختراع

سیامک اسلامی سرپرست مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت: وجود هم­زمان سه شرط “جدید بودن، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی” برای هر اختراعی لازم است.

 اختراع در دو نوع “فرآورده و فرآیند”، قابل ثبت است و بیشترین میزان اختراعات، فرآورده‌ها هستند. از میان مخترعان کشور، ۷۵ درصد مرد و ۲۵ درصد زن هستند و هر سال حدود ۱۰ هزار درخواست ثبت اختراع به مرکز مالکیت معنوی ارسال می‌­شود و رسیدگی شکلی و ماهوی به هر یک از پرونده­‌های اختراع بر اساس شیوه­ نامه­‌های استاندارد صورت می ­گیرد. به طور متوسط هر ۵۰ دقیقه یک درخواست ثبت اختراع به مرکز مالکیت معنوی ارسال می ­شود.

سرپرست مرکز مالکیت معنوی به مخترعان توصیه کرد که قبل از افشای اطلاعات اختراع به صورت عمومی و یا حتی در مجامع خصوصی، حتماً نسبت به ثبت اظهارنامه اختراع اقدام کنند و توجه داشته باشند مطابق ماده ۴ قانون ثبت اختراعات، طرح­های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶، در صورت افشای اختراع و پس از انقضای مهلت ارفاقی ۶ ماهه که از تاریخ افشاء محاسبه می­ شود، اختراع ایشان قابل ثبت نخواهد بود.

مخترعان باید به مواردی که اختراع محسوب نمی­‌شود نیز توجه داشته باشند، کشفیات، نظریه‌های علمی، روش­های ریاضی و آثار هنری، طرح­‌ها و قواعد یا روش‌­های انجام کار تجاری و سایر فعالیت‌های ذهنی و اجتماعی، روش­های تشخیص و معالجه بیماری­های انسان یا حیوان، منابع ژنتیک و اجزای ژنتیک تشکیل دهنده آن­ها و نیز فرآیندهای بیولوژیک تولید آن­ها، بخش­‌هایی از فنون و صنایع که از قبل وجود دارد و هم­چنین اختراعاتی که بهره‌برداری از آن­ها خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد، خارج از حیطه حمایت قانونی از اختراع است.

وی بر لزوم تمدید سالانه گواهینامه ثبت اختراع یا پتنت Patent تاکید کرد و گفت: در صورت عدم تمدید سالانه و انقضای مهلت شش ماهه ارفاقی، سند اختراع فاقد اعتبار می­ شود.

اظهارنامه اختراع فقط از طریق سامانه مرکز مالکیت معنوی قابل ثبت است و متقاضیان می ­توانند با مطالعه راهنمای موجود در سایت، مدارک مورد نیاز شامل توصیف اختراع، ادعانامه و نقشه فنی را ارسال کنند و مراحل رسیدگی، قابل رهگیری است.

به طور متوسط هر ۵۰ دقیقه یک درخواست ثبت اختراع به مرکز مالکیت معنوی ارسال می ­شود./  ایسنا

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *