احمد نورانی

۱۹ بهمن ۱۴۰۲

سه شرط لازم برای ثبت اختراع

سیامک اسلامی سرپرست مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت: وجود هم­زمان سه شرط “جدید بودن، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی” برای هر اختراعی لازم است.

 اختراع در دو نوع “فرآورده و فرآیند”، قابل ثبت است و بیشترین میزان اختراعات، فرآورده‌ها هستند. از میان مخترعان کشور، ۷۵ درصد مرد و ۲۵ درصد زن هستند و هر سال حدود ۱۰ هزار درخواست ثبت اختراع به مرکز مالکیت معنوی ارسال می‌­شود و رسیدگی شکلی و ماهوی به هر یک از پرونده­‌های اختراع بر اساس شیوه­ نامه­‌های استاندارد صورت می ­گیرد. به طور متوسط هر ۵۰ دقیقه یک درخواست ثبت اختراع به مرکز مالکیت معنوی ارسال می ­شود.

سرپرست مرکز مالکیت معنوی به مخترعان توصیه کرد که قبل از افشای اطلاعات اختراع به صورت عمومی و یا حتی در مجامع خصوصی، حتماً نسبت به ثبت اظهارنامه اختراع اقدام کنند و توجه داشته باشند مطابق ماده ۴ قانون ثبت اختراعات، طرح­های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶، در صورت افشای اختراع و پس از انقضای مهلت ارفاقی ۶ ماهه که از تاریخ افشاء محاسبه می­ شود، اختراع ایشان قابل ثبت نخواهد بود.

مخترعان باید به مواردی که اختراع محسوب نمی­‌شود نیز توجه داشته باشند، کشفیات، نظریه‌های علمی، روش­های ریاضی و آثار هنری، طرح­‌ها و قواعد یا روش‌­های انجام کار تجاری و سایر فعالیت‌های ذهنی و اجتماعی، روش­های تشخیص و معالجه بیماری­های انسان یا حیوان، منابع ژنتیک و اجزای ژنتیک تشکیل دهنده آن­ها و نیز فرآیندهای بیولوژیک تولید آن­ها، بخش­‌هایی از فنون و صنایع که از قبل وجود دارد و هم­چنین اختراعاتی که بهره‌برداری از آن­ها خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد، خارج از حیطه حمایت قانونی از اختراع است.

وی بر لزوم تمدید سالانه گواهینامه ثبت اختراع یا پتنت Patent تاکید کرد و گفت: در صورت عدم تمدید سالانه و انقضای مهلت شش ماهه ارفاقی، سند اختراع فاقد اعتبار می­ شود.

اظهارنامه اختراع فقط از طریق سامانه مرکز مالکیت معنوی قابل ثبت است و متقاضیان می ­توانند با مطالعه راهنمای موجود در سایت، مدارک مورد نیاز شامل توصیف اختراع، ادعانامه و نقشه فنی را ارسال کنند و مراحل رسیدگی، قابل رهگیری است.

به طور متوسط هر ۵۰ دقیقه یک درخواست ثبت اختراع به مرکز مالکیت معنوی ارسال می ­شود./  ایسنا

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

آشنایی باچند اصطلاح مهم حقوقی

۱- توقیف دادرسی: در دعاوی مدنی پس از شروع به محاکمه در مواردی که قانون تصریح می‌کند مرجع رسیدگی می‌تواند برای مدتی دادرسی را متوقف سازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *