احمد نورانی

۲۲ اسفند ۱۴۰۲

شرکت بیمه در هر فرضی باید خسارت شخص ثالث را پرداخت کند

مهدی قمصریان مدیر عامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی در رابطه موارد مطرح شده در فضای مجازی در خصوص بیمه شخص ثالث اظهار کرد: ۲ مقوله وجود دارد یک فردی که فاقد گواهینامه است یا فردی که گواهینامه معتبر برای وسیله نقلیه مربوطه ندارد دسته دوم هم کسانی هستند که تاریخ گواهینامه آن‌ها منقضی شده و اخیرا هم بحث آن در فضای مجازی داغ شده است.

حالا این موضوع مطرح است که اگر چنین افرادی تصادف کنند آیا بیمه شخص ثالث آن‌ها اعتبار دارد و شرکت بیمه خسارت آن‌ها را پرداخت خواهد کرد؟ باید گفت در هر دو گروه بیمه‌نامه معتبر است و خسارت هم طبق قانون شخص ثالث باید پرداخت شود.

اما یکسری نکات در این زمینه وجود دارد افرادی که فاقد گواهینامه هستند و یا گواهینامه مرتبط با وسیله نقلیه را ندارند مشمول ماده ۱۵ بیمه شخص ثالث خواهند شد در ماده ۱۵ بیمه شخص ثالث تاکید می‌شود در مواردی که تصادف صورت بگیرد و فرد فاقد گواهینامه یا گواهینامه متناسب باشد خسارت پرداختی به شخص ثالث باید از مقصر بازیافت شود.

اما دسته دوم گروهی هستند گواهینامه آن‌ها تاریخش منقضی شده در این حوزه فرد مشمول بازیافت نخواهد بود و قانون برای آن جریمه و شرایط را مشخص کرده است و با پرداخت جریمه موضوع رفع سوء‌اثر می‌شود.

در هر تصادفی که مقصر حادثه بیمه‌نامه شخص ثالث داشته باشد حال این که راننده هر وضعیتی هم داشته باشد شرکت بیمه خسارت را پرداخت خواهد کرد و در قانون به صراحت مشخص شده است. / تسنیم

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

معافیت مالیاتی محصولات زنبور عسل

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی  مجلس با اصل استفساریه جزء یک بند الف ماده ۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *