احمد نورانی

۸ خرداد ۱۴۰۳

شوتی‌سازی خودرو پیگرد قانونی دارد

معاون عملیات پلیس راهور: طبق قوانین راهنمایی و رانندگی دستکاری در «ارکان اصلی» خودرو ممنوع است و پیگرد قانونی و قضایی دارد.

خودروهایی که در جابه‌جایی و انتقال اتباع غیرمجاز و کالاهای قاچاق فعالیت می‌کنند و به عنوان “شوتی” نامیده می‌شوند، معمولاً دستکاری جدیتری در وسیله نقلیه دارند که عمده آن افزایش محسوس حجم یا توان موتور، توانایی وسیله نقلیه و تغییر در سامانه تعلیق و اجزای محرک که در دستورالعمل جدید پلیس در زمره تغییر ارکان و وضعیت محسوب می شود.

این دست از خودروها نیز مشمول توقیف و حتی تشکیل پرونده قضایی است و تا زمانی که وسیله نقلیه به وضع اولیه باز نگردد اجازه تردد نخواهد داشت.

طبق آمار در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۷ هزار وسیله نقلیه که در ارکان و اجزای آن دستکاری و تغییر ایجاد شده بود که عمدتاً نیز شامل خودروهای شوتی بودند در سطح کشور توقیف شدند و پرونده قضایی برای آنان تشکیل شد.

اقداماتی برای شناسایی هوشمند این رانندگان انجام شد و آنهایی که به توقف پلیس عمل نکنند از طریق سامانه‌های هوشمند فراجا شناسایی می‌شوند.

شناسایی مالکان و یا رانندگان این خودروها در دستگیری آنان بسیار کمک کننده خواهد بود. /  ایرنا

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

آشنایی باچند اصطلاح مهم حقوقی

۱- توقیف دادرسی: در دعاوی مدنی پس از شروع به محاکمه در مواردی که قانون تصریح می‌کند مرجع رسیدگی می‌تواند برای مدتی دادرسی را متوقف سازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *