احمد نورانی

۱۲ آذر ۱۴۰۲

عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور

اولین اوراق مرابحه ارزی کشور که مربوط به تامین مالی ۱۰۰ میلیون یورویی شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس است، عرضه شد و طبق اعلام مدیرعامل مرکز مبادله ایران سود آن شش درصد سالانه و یورویی است و دو ماه آینده نیز ۱۰۰ میلیون یورو دیگر عرضه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مراسم رونمایی از عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور که مربوط به تامین مالی ۱۰۰ میلیون یورویی شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس است، امروز (یکشنبه) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران با حضور رئیس کل بانک مرکزی، مدیران شبکه بانکی و جمعی از فعالان اقتصادی آغاز شد.

علی سعیدی – مدیرعامل مرکز مبادله ایران – در این مراسم اظهار کرد: تمرکز مرکز مبادله مبتنی بر دو دارایی مهم یعنی ارز و طلاست که جمع کثیری از فعالان اقتصادی و مردم را دربرمی‌گیرد.

وی افزود: مرجعیت رسمی در بازارهای ارز و طلا، تامین نیازهای واقعی ارز، ایجاد بستری امن برای انجام معاملات فعالان اقتصادی و مردم، ایجاد بستر تامین مالی ارزی، و مدیریت ریسک از طریق قراردادهای مشتقه از جمله ماموریت‌های مرکز مبادله است.

عرضه ۱۰۰ میلیون یورو دیگر از اوراق مرابحه ارزی تا دو ماه آینده

به گفته سعیدی، هر اندازه حجم بازار غیر رسمی را کم کرده و نیازهای مردم و تجار را در بازار رسمی تامین کنیم، مرجعیت نرخ ارز و نرخ تعادلی در مرکز مبادله ایران متمرکز می‌شود.

مدیرعامل مرکز مبادله ایران گفت: تامین مالی شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از طریق اوراق مرابحه ارزی اقدام بسیار مناسبی است و این مدل از تامین مالی در مرکز مبادله ادامه خواهد داشت.

وی اعلام کرد: سود اوراق مرابحه ارزی شش درصد سالانه و یورویی است و دو ماه آینده نیز ۱۰۰ میلیون یورو دیگر عرضه خواهد شد.

مسیر بازارهای غیررسمی نامعتبر را مسدود می کنیم

مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلا ضمن تاکید بر اینکه  براساس تمرکز فعالیت مرکز مبادله ارز و طلا و با توجه به اینکه اطلاعات دارایی‌های مالی (ارز و طلا) اقتصاددانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در نتیجه مورد توجه سیاست‌گذاران است، گفت: ماموریت مرکز، مرجعیت رسمی قیمت ارز و طلا، ایجاد بستر انجام معاملات کلان و خرد، ایجاد بستر تامین مالی ارزی نظام‌‍مند و مدیریت ریسک نرخ ارز است. وظیفه ما این است که نیازهای واقعی ارز را تامین کرده و مسیر بازارهای غیررسمی نامعتبر را مسدود کنیم.

وی ضمن اشاره به اینکه مرکز مذکور از خدمات بانک مرکزی و بانک کارگشایی در حوزه ارز و طلا بهره مند می‌شود، ابراز امیدواری کرد که همه نیازهای ارزی صنعت برطرف شود و در آینده قراردادها را مدیریت ریسک کنیم.

مدیرعامل مرکز مبادله ایران اعلام کرد: در سال جاری تاکنون ۵۹۲ میلیون دلار و ۱۹۲ میلیون یورو ( در مجموع ١٨۵ میلیون یورو) برای کالای اساسی تامین کرده‌ایم.  

اوراق مرابحه التهابی در بازار ایجاد نمی‌کند و تورم‌زا نیست

وی تاکید کرد: اوراق مرابحه ارزی مبتنی بر یورو است و سودها و اصل مبلغ نیز به صورت یورو، بازپرداخت می‌شود و مصارف طبق برنامه‌ریزی خواهد بود و این اوراق التهابی در بازار ایجاد نمی‌کند.

به گفته این مقام مسئول، ارزش هر اوراق ١٠٠٠ یورو و مجموع آن ١٠٠ میلیون یورو است. همچنین محدودیتی برای سرمایه‌گذار وجود ندارد و به هر میزان که نیاز است، می‌توان اقدام به خرید اوراق کرد. حداقل سهم برای ورود سرمایه‌گذار نیز ۱۰۰۰ ورقه است. در مرحله اول بانک ملت وظیفه پذیره نویسی را بر عهده دارد و تاکنون همه ١٠٠ میلیون پذیرفته شده است.

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

آیین نامه واردات خودروهای کارکرده

به گزارش وکلاپرس / در آیین نامه واردات خودروهای کارکرده (موضوع ماده ۱۱ قانون ساماندهی صنعت خودرو) که متن آن در ادامه آمده است، واردات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *