احمد نورانی

۱ اسفند ۱۴۰۲

ملاک تخلفات رانندگی حادثه ساز

سرهنگ فیروز کشیر؛ معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ: هر نوع تخلفی که پذیرش و ریسک خطر را بیشتر داشته باشد، تخلفات حادثه ساز است. که طبق قانون رسیدگی به تخلفات حدود ۲۰ تخلف حادثه ساز وجود دارد که نمره منفی گرفتن به دلیل این تخلفات باعث می‌شود هم برای راننده و هم وسیله نقلیه منع خدمات درست می‌کند.

به عنوان مثال حرکات نمایشی موتورسواران و خودرو‌ها مبلغ ۱۵۰ هزار تومان جریمه و ۸ نمره منفی برای پلاک شخصی و برای ناوگان حمل و نقل عمومی ۱۰ نمره منفی در نظر گرفته شده است.

اگر مثلاً در بزرگراه حکیم حداکثر سرعت مجاز ۸۰ کیلومتر است ولی شما با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت تردد نمایید اینجا شما بیش از ۵۰ کیلومتر بیش از حد مجاز تردد داشته‌اید که مبلغ جریمه آن ۲۰۰ هزار تومان به استناد ماده ۷ و ۱۰ نمره منفی برای خودرو‌های عمومی و نیز ۱۵ نمره منفی بر روی گواهینامه و کد ملی راننده ثبت می‌شود.

مورد بعدی در جدول نمرات منفی سبقت غیر مجاز در راه دو طرفه است که مبلغ اعمال قانون آن ۲۰۰ هزار تومان و ۵ نمره منفی برای خودرو‌های شخصی و ۱۰ نمره برای خودرو‌های عمومی در نظر گرفته شده است.

همچنین برای تخلف حادثه ساز حرکت به طور مار پیچ ۱۵۰ هزار تومان جریمه و ۳ نمره منفی برای خودرو‌های شخصی و ۵ نمره برای خودرو‌های عمومی در نظر گرفته شده است؛ حرکت با دنده عقب در بزرگراه‌ها یکی از تخلفات حادثه ساز است که برابر با جدول تخلفات حادثه ساز ۱۵۰ هزار تومان اعمال قانون و ۵ نمره منفی برای وسایل نقلیه شخصی و ۷ نمره منفی برای وسایل نقلیه عمومی در نظر گرفته شده است.

رانندگی در حالت مستی و مصرف دارو‌های روانگردان نیز ۴۰۰ هزار تومان جریمه در پی دارد و جزء تخلفات حادثه ساز می‌باشد که بیشترین نرخ را در بین دیگر تخلفات شامل می‌شود که برای این نوع از تخلف ۱۰ نمره منفی برای وسیله نقلیه شخصی و ۲۰ نمره هم برای وسایل نقلیه عمومی در نظر گرفته شده است که این نمرات منفی نیز از دیگر ردیف‌های جریمه بیشتر است.

برای تخلف سرعت ۳۰ کیلومتر بیشتر از حد مجاز نیز ۲۰۰ هزار تومان جریمه و ۵ نمره منفی برای خودرو‌های شخصی و ۱۰ نمره نیز برای وسایل عمومی در نظر گرفته شده است.

همچنین تخلف تجاوز به چپ از محور راه نیز ۷۵ هزار تومان جریمه و ۵ نمره منفی برای خودرو‌های شخصی و ۹ نمره نیز برای وسایل عمومی دارد./  تسنیم

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

چند توصیه هنگام خرید اینترنتی

رئیس پلیس فتا البرز: افراد سودجو با استفاده از ترفند های جذاب تبلیغاتی تلاش می‌کنند تا خریداران و کاربران اینترنتی را که از آگاهی لازم

کنکوری‌ها مراقب کلاهبرداران باشند

رئیس پلیس فتا: به مردم می‌گوییم کسانی که وعدهٔ فروش سوال یا قبولی در کنکور می‌دهند، کلاهبردار هستند و برای پول شما برنامه دارند. استفاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *