احمد نورانی

۲۷ آبان ۱۴۰۲

چرا لایحه تجارت بیش از ۱۴ سال در مجلس بلاتکلیف است؟

 نصیری: لایحه تجارت قریب به ۱۴ سال است که در مجلس مطرح و بلاتکلیف است و فصول مختلفی دارد. از مجلس انتظار داریم که با دقت تمام و حوصله این لایحه را زودتر به سرانجام برساند. بسیار بد است که لایحه‌ای بیش از ۱۴ سال در مجالس مختلف است یا باید آن را خارج یا تعیین تکلیف کند. اکنون بررسی لایحه تجارت در کمیسیون حقوقی مجلس به پایان رسیده است و در نوبت بررسی در صحن مجلس است. از مجلس انتظار داریم سریعتر لایحه به صحن مجلس برود و به نتیجه برسد.

چرا برای یک لایحه با اهمیتی مثل لایحه تجارت مجلس ۱۴ سال فکر کرده و به نتیجه نرسیده است، ولی سریع و در عرض چند ساعت تصویب کرده که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که میلیون‌ها خدمت ارایه می‌دهد و ۱۳ هزار نیرو و تنوع خدمات دارد از قوه قضاییه جدا شود و زیر مجموعه دولت برود. این موضوع پذیرفتنی نیست. آیا اگر اداره ثبت شرکت‌ها از قوه قضاییه جدا شود و زیر مجموعه وزارت دادگستری برود، برای تولید بهتر می‌شود؟ به نظرم مجلس در این زمینه عجولانه کار کرده است. آیا اینقدر باید عجولانه در این موضوع مهم تصمیم می‌گرفت؛ در حالی که هنوز نتوانسته یک فصل از لایحه تجارت را تصویب کند.

ما نسبت به این موضوع اعتراض داریم. از نظر حقوقی قانون قوی نداریم، ولی می‌توانیم بر روی آن کار کنیم. بهتر است تعرفه‌ها در این زمینه مشخص شود. متاسفانه دلالان از مردم سواستفاده می‌کنند، زیرا مردم اطلاعات حقوقی کمی دارند. ما تقاضا داریم که تعرفه‌ها توسط قوه قضاییه و مجلس نیز دیده شود. اگر واقعا این موسسات به تولید و اشتغال ضربه می‌زنند که ضربه هم وارد می‌کنند جمع شوند و به جای آن آماده ارایه به روز خدمات الکترونیکی هستیم. /  میزان

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

ارکان جرم خیانت در امانت

وجود سوء نیت و قصد ضرر رساندن به صاحب مال و ارتکاب جرم به عمد و با آگاهی، رکن معنوی جرم خیانت در امانت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *