پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ حقوقی
به بخش پرسش و پاسخ سوالات مرکز حقوقی نوران وکیل خوش آمدید.
شما می توانید سوالات خود از فرم رو به رو مطرح کنید و برای ما ارسال نمایید، تمام سعی ما بر این است که در سریعترین زمان ممکن پاسخ سوالتان رو ارسال نموده و در این  بخش قرار دهیم امیدواریم رضایت شما را کسب نماییم

مشاوره حقوقی مهریه

آیا در دوران عقد زوجه می تواند هم مهریه و هم نفقه را درخواست کند ؟

طلاق حق مرد است و اگر زوجه درخواست طلاق کند باید عسر و حرج خود را ثابت کند ( شروط 12 گانه ضمن عقد) و یا حق طلاق را داشته باشد. به محض اینکه عقد واقع می شود زوجه مالک کل مهریه و می تواند تقاضای نفقه کند.در صورتی که شما 6 ماه متوالی نفقه پرداخت نکنید می تواند برای طلاق اقدام کند.

اگر مهریه زوجه سکه باشد با فوت شوهر چه طور محاسبه می شود؟

به نرخ روز محاسبه می شود.

با توجه به اینکه مهریه من طبق توافق تقسیط شده بود زوج چطور درخواست تعدیل و کسر اقساط کرده است؟

هر زمان زوج که بتواند اثبات نماید که توان پرداخت اقساط مهریه را ندارد دادگاه میزان اقساط را کمتر می کند و در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت سکه امکان اینکه تعدیل پذیرفته شود زیاد است علی ایحال شما نیز می توانید در اعتراض به حکم اثبات نمایید که ایشان توان پرداخت اقساط را دارد.

در دوران عقد میزان تقسیط مهریه ای که در نظر گرفته می شود چه قدر است؟

با توجه به دادخواست اعسار شما و میزان تمکن مالیتان دادگاه پیش پرداخت و اقساط مشخص می کند.

مشاوره حقوقی کیفری

آیا پس از دستور قاضی مبنی بر تکمیل تحقیقات توسط پلیس فتا بازهم قرار منع تعقیب تایید میشود؟

سوال:
سلام . پس از دستور قاضی( متهم شناسایی شود ) مبنی بر تکمیل تحقیقات توسط پلیس فتا ، و ارائه تحقیقات توسط پلیس فتا آیا بازهم قرار منع تعقیب تایید میشود ؟ ضمنا ارائه گزارش تحقیق از طرف دادسرا به دادگاه معمولا چقدر زمان میبرد پس از ارسال ؟

پاسخ:
اینکه قرار منع تعقیب صادره پس از تکمیل تحقیقات توسط پلیس فتا تایید شود یا خیر بسته به نتیجه تحقیقات و نظر بازپرس پرونده می باشد و زمان ارائه گزارش تحقیق از دادسرا به دادگاه در متن نامه ای که برای دادسرا ارسال می شود قید شده است.

آیا قسمتی از جزای نقدی قابل معافیت (تخفیف) می باشد ؟

سوال:
با سلام طی رای قطعی دادگاه ملزم به پرداخت جزای نقدی بدلیل حادثه رانندگی می باشم از واحد اجرائیات درخواست اعمال تخفیف در وجه را دارم لطفا راهنمایی فرمایید

پاسخ:
چنانچه محکوم علیه ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ احضاریه قاضی اجرای احکام کیفری برای پرداخت جزای نقدی حاضر شود ، قاضی اجرای احکام می تواند او را از پرداخت بیست درصد جزای نقدی معاف کند ، دفتر قاضی اجرای احکام کیفری مکلف است در برگه احضاریه محکوم علیه ، معافیت موضوع فوق را قید کند .

آیا میتوانم ازکسی که با سلاح سرد تهدید میکند شکایت کنم؟

سوال:
با سلام. شکایت از فردی که فحش ناموسی پیش خانواده داده است و اقدام به تهدید با سلاح سرد و قصد زدن چند نفره در قانون و در صورت شکایت قابل پیگیری و نتیجه بخش می باشد؟ لازم به ذکر است بنده به دلیل غریب بودن در شهر دیگر هیچ گونه شهودی هم ندارم.ممنون میشم جواب بدید.

پاسخ:
برای بیگیری شکایتتون باید با استهشادیه شهود و گزارش کلانتری یا پیام های انتقالی شکایتتون رو مطرح کنید

کتک زدن از طرف شوهر چگونه ثابت کنم؟

سوال:
10سالی است که زندگی میکنیم و از دوران عقد تفاهم نداشتیم ولی با اسرار خانواده ها تا امروز مانده ایم با وجود یک فرزند او در دوران بارداری با زنی رابطه داشت که شوهرش زندان بود ونمیدانم این رابطه تا چه حدی بوده باوجود اتفاقاتی مثل برشکستگی من خودم سرکار هستم واز حقوق خودم خرج میکنم حتی گاهی برای خانه کتک میزند و حرف های بد با این وجود چکار کنم

پاسخ:
اگر ضرو جرحی صورت گرفته میتوانید شکایت کنید و گواهی پزشکی قانونی را بگیرید. ولی با یکبار نامه پزشکی قانونی نمیتوانید طلاق یکطرفه بگیرید. مگر چند نامه داشته باشید از پزشکی قانونی . رابطه نامشروع هم اگر برای چند سال پیش بوده قابلیت اثبات ندارد.

مشاوره حقوقی تصرف عدوانی

شخصی زمین متعلق به بدرم را تصرف کرده و اصلا سند نداشته میتونم اقدام قضایی انجام دهم ؟

لازمه‌ی طرح دعاوی تصرف عدوانی این است که خواهان بتواند تصرفِ گذشته یعنی در اختیار داشتنِ عملیِ مال را ثابت کند، همچنین باید ثابت کند که اولا خوانده بعد از وی در ملک وی تصرف کرده و ثانیا این تصرف عدوانی و غیرقانونی بوده است. خواهان نیازی به ارائه‌ی دلایل مالکیت ندارد و حتی اگر سند مالکیت هم ارائه دهد این سند صرفا می‫تواند نشان دهنده‌ی سبق تصرف وی باشد در واقع دادگاه در دعوای تصرف و بررسیِ ذی‌حق بودن متصرف اصلا در بحث مالکیتِ متصرف ورود نمی‫کند دلیل این مقرره آن است که غالبا متصرف قانونی همان مالک واقعی است.

آیا ورود به زور زوجه به منزل زوج ورود به عنف است؟

در صورتیکه اثبات کنید که زمان ورود به منزل ایشان با رضایت و به جهت صحبت بوده است ورود به عنف هم رد خواهد شد.

آیا بعد از چند سال میتوان از فردی اجرت المثل ایام تصرف را گرفت؟

سوال:
با سلام و احترام بنده و برادرم یک خانه داریم که من در این خانه از سال ۹۱ که ایشان برای ادامه درسش به خارج از ایران رفت زندگی کردم. روزی که از ایران می رفتند ایشان به طور شفاهی به من گفتند که تو بشین در منزل تا من وقتی اومدم خانه ها را فروخته و سهم خود را دریافت می کنیم. در این مدت ۵ سال همواره شفاهی می گفتند که تو فعلا بشین. حالا بعد ۵ سال پیام دادند که اجرت المثل این ۵ سال رو میخوام. حالا نمی دونم چکار کنم؟ از طرفی گفتن که امسال هم نمیان و سال بعد میان و همه این ۶ سال را از من می گیرند. من میگم بیا خونه هارو بفروشیم میگن من نمیام. حالا من چکار کنم؟

پاسخ:
شما میتوانید اعلام کنید که ایشان خودشان به صورت کاملا شفاهی به شما اعلام کرده اند که میتوانید از ملک استفاده کنید و عدم انعقاد قرارداد اجاره و یا مطالبه اجرت المثل در سال های گذشته دال بر ادعای شما میباشد.

آیا می توانم از همسایه‌ای که پارکینگ بنده رو تصرف کرده است شکایت کنم؟

استشهادیه ای از همسایه ها تهیه کرده و با استناد به آن تحت عنوان تصرف عدوانی و ایجاد مزاحمت از شخص مورد نظر شکایت نمایید.