احمد نورانی

وکیل مدافع

۸ آبان ۱۴۰۱

شاهد حرفه‌ایی

به نقل از دیده بان هشتم :

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه: ️ اطلاعات هر فردی که در مقام شاهد در دستگاه قضا شرکت می‌کند در سامانه‌ای ثبت می‌‌شود تا افرادی که به‌ دفعات زیاد شهادت می‌دهند شناسایی شوند. ️ در این راستا ۸ هزار نفر شناسایی شدند که بیش از ۳ بار در سال شهادت داده‌اند.

️ اطلاعات فردی که در مقام قضا به‌عنوان شاهد حضور پیدا می‌کند در اختیار قاضی قرار داده می‌شود مبنی بر اینکه این شخص در یک سال اخیر چند مرتبه شهادت داده است و قاضی پرونده براساس اطلاعات موجود تصمیم می‌گیرد آیا شخص به‌عنوان شاهد حرفه‌ای شهادت داده است یا در جایگاه واقعی و به‌درستی چندین مرتبه شهادت داده است.

گفتنی است که شهادت یکی از مهم ترین دلایل اثبات در دعوای کیفری می باشد.بر همین اساس برای روشن شدن واقعیت امور و شناخت وقایع، روی این نوع دلیل،تکیه زیادی شده است. اما با توجه به واقعیت موجود در جامعه امروزی،افرادی با دریافت وجوهی اقدام به شهادت کذب می کنند. بر همین اساس با راه اندازی این سامانه ،تا حدودی می توان از این امر ناجوانمردانه جلوگیری شود.

جهت مطالعه بیشتر: نمونه شکایت شهادت دروغ به این مقاله مراجعه کنید

خیال – فاضل نظری

شعر قطعه زیبای زیر بنام ” خیال” از کتابِ شعر با عنوان “گریه های امپراتور” اثر استاد فاضل نظری،( انتشارات سوره مهر ) را برای

فارغ

حسی در خود شکُفتن چو غنچه ای در گُلی مردن عطرش در مهد فنا شدن از چیده شدن در دست عاشق از خشک شدن در

تاریخ تولدم – ترجمه یک شعر

یاسر البیلی شاعر گُم نام اهل سودان است. او با شعر (تاریخ میلادی) که کاظم الساهر(زاده ۱۲ سپتامبر ۱۹۵۷ م. ) خواننده مشهور ، ترانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *