احمد نورانی

۱۹ آبان ۱۴۰۲

آخرین وضعیت  لایحه تعطیلی شنبه‌ها  و کاهش ساعت کاری ادارات

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح آخرین وضعیت  لایحه تعطیلی شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها و کاهش ساعت کاری ادارات در طول هفته، گفت:دولت یک لایحه عادی برای تغییر ساعت اداری کشور به مجلس ارسال کرد، این لایحه فوریتی نبود و به کمیسیون اجتماعی ارجاع شد؛ اعضای کمیسیون جلسات مختلفی با حضور دولت و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها داشتند و این لایحه را بررسی کردند.

علاوه بر این  لایحه، آقای پیرهادی نماینده تهران طرحی مبنی بر تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه داشت، کمیسیون این لایحه و طرح را با هم ادغام کرد و خروجی جلسات با حضور مسئولانی از دولت این شد که ساعت کاری ادارات ۸ ساعت در روز و پنج روز در هفته باشد.

در نتیجه با مصوبه اعضای کمیسیون اجتماعی ساعت کاری ۴۰ ساعت در هفته می‌شود، پیشنهاد دولت ۴۱ و نیم ساعت در هفته بود که اعضای کمیسیون در مصوبه خود یک ساعت و نیم ساعت کاری را در هفته کم کردند.

البته از آنجایی که با مصوبه نمایندگان روزهای کاری در هفته برای سراسر کشور ۵ روز شد چرا که بیش از این فقط تهران در روزهای پنجشنبه تعطیل بود، در نتیجه بحث‌های مختلفی شد که ما در کمیسیون این را تصویب کردیم اما نقطه اختلافی اینجا بود که تعطیلی پنجشنبه‌ها را به کل کشور تسری دهیم یا اینکه با توجه به طرحی که در مجلس وجود داشت شنبه را به‌جای پنجشنبه تعطیل کنیم.

در نهایت اکثر اعضای کمیسیون اجتماعی با تعطیل شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها موافقت کردند.

استدلال اعضای کمیسیون که موافق تعطیلی شنبه‌ها بودن این بود که اگر پنجشنبه و جمعه در کشور تعطیل شود و از طرفی هم شنبه و یکشنبه سایر کشورها تعطیل هستند در نتیجه عملا کشور ۴ روز هیچ گونه مناسبات اقتصادی با دنیا ندارد و این موضوع قطعا بر تراز اقتصاد ما با سایر کشورها اثر منفی خواهد گذاشت.

در نهایت گزارش کمیسیون نهایی و در سامانه بارگذاری و تحویل هیئت رئیسه شد و با توجه به اهمیت موضوع ۱۵۳ تن از نمایندگان با استفاده از ظرفیت آیین‌نامه خواستار در اولویت قرار گرفتن این لایحه شدند؛ که بررسی این لایحه با برنامه هفتم تلاقی پیدا کرد که امیدوارم بعد از بررسی برنامه تا آغاز زمان بررسی بودجه سالانه با توجه به اهمیت موضوع در این لایحه در دستور کار نمایندگان در جلسه علنی قرار گیرد و تعطیلی شنبه‌ها تعیین تکلیف شود./ تسنیم

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

ادله اثبات دعوا (علم قاضی)

بازپرس دادسرای ویژه امور جنایی و جرایم امنیتی شیراز در یادداشتی به موضوع علم قاضی به عنوان یکی از ادله اثبات دعوا پرداخت. در این

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *