احمد نورانی

۱۵ خرداد ۱۴۰۳

آیا زنان همیشه می توانند از همسران خود جدا شوند؟

قطعا خیر؛ بهتر است بدانید که مردان می توانند همسر خود را طلاق دهند ولی با توجه به قوانین زن ها اختیار همچین عملی را نخواهند داشت. البته که اگر برخی از موارد رعایت نشود قطعا حق طلاق به زنان توسط دادگاه ارائه خواهد شد. این نوع از موارد عبارت اند از:

پرداخت نکردن نفقه: نفقه جزء اختیارات خانم ها محسوب می شود و البته که خانم ها در زندگی مشترک خود اجازه گرفتن نفقه خود را خواهند داشت و در صورت پرداخت نکردن نفقه می توان از همسر خود جدا شد.

محکمویت همسر به ۵ سال حبس و البته بیشتر: دومین موردی که خانم ها می‌ توانند بدون هیچ ایرادی از همسر خود جدا شوند، موقعی است که همسر آن ها به بیش از ۵ سال حبس زندان محکوم شود. با توجه به قوانین قانون اساسی، احضاریه پس از ثبت درخواست خانم به زندان رفته و البته که همسر باید تصمیم خود را بگیرد.( توجه داشته باشید که همسر می توانند میزان طلاق گرفتن را به تاخیر بیندازد ولی در انتها حق طلاق با خانم خواهد بود و نمی‌ توان جلوی آن را گرفت.)

اعتیاد داشتن همسر به مواد مخدر به صورتی که در زندگی مشترک اختلالاتی را ایجاد کند: با توجه به قوانینی که از قبل تعیین شده، افرادی که اعتیاد شدید به موارد مخدر دارند و این موضوع سبب تخریب زندگی مشترک شده باشد،همسرانشان بدون قید شرط می توانند از آن ها جدا شوند.

دست بزن داشتن (جنون همسر): کتک زدن خانم و التبه داشتن جنون ناشی از اختلالات عصبی از جمله موادی است که می تواند جان زنان را به خطر بیندازد پس با توجه به این مورد زنان بدون قید شرط می توانند حق طلاق را دریافت کنند.

ناپدید شدن و مفقود الاثر شدن همسر به مدت شش ماه و بیشتر: آخرین موردی که زنان می توانند از همسر خود جدا شوند زمانی است که همسر به مدت شش ماه از زندگی خود بیرون رفته باشد و اثری از وی نباشد. دلیل حق طلاق هم آن است که در این مدت نفقه به خانواده داده نشده و البته که امرار معاش خانواده به مشکل بزرگ برخورد کرده است./ اعتماد آنلاین

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

آشنایی باچند اصطلاح مهم حقوقی

۱- توقیف دادرسی: در دعاوی مدنی پس از شروع به محاکمه در مواردی که قانون تصریح می‌کند مرجع رسیدگی می‌تواند برای مدتی دادرسی را متوقف سازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *