احمد نورانی

۲ اردیبهشت ۱۴۰۲

بلاتکلیفی پرونده بیش از ۴۰۰ قربانی مین بعد از گذشت ۳۰ سال

به نقل از روزنامه اعتماد :
️عثمان مزین، وکیل دادگستری می‌گوید: در حال حاضر ما پرونده‌هایی داریم که با وجود گذشت ۲۰ یا ۳۰ سال از انفجار مین، هنوز هیچ تصمیمی در مورد وضعیت قربانی مین اعلام نشده و ساز و کار مشخصی ندارد.
در شهر سردشت حدود ۴۰۰ پرونده وجود دارند که منتظر تصمیم‌گیری هستند.
براساس آمارهای رسمی، آلوده‌ترین نقاط به مین در استان خوزستان شوش، فکه و چنانه‌‌اند و شهرستان‌های دشت آزادگان، شوش، آبادان و خرمشهرهم بیشترین تاثیر را از آلودگی به مین گرفته‌اند. به فهرست شهرهای آلوده از مین‌ها و مهمات باید سوسنگرد، بستان، مهران، دهلران، قصرشیرین، هویزه، نفت شهر، سومار، موسیان، اهواز، اندیمشک، دزفول و گیلانغرب را اضافه کرد. قرار بود اوایل دهه ۹۰ آخرین سال‌های باقی ماندن مین در زمین‌های این پنج استان باشد، اما انفجار آن هنوز هم قربانی می‌گیرد.
گفتنی است بر اساس آیین‌نامه اجرائی(مصوب ۱۳۷۲/۰۶/۰۹ هیأت وزیران) قانون برقراری حقوق وظیفه یا مستمری بازماندگان آن دسته از مهاجران و کسانی که به مناطق جنگی مراجعت نموده و به علت برخورد با مواد منفجره معلول یا فوت می‌شوند کمیسیون ماده ۲ این آیین نامه موظف است بعد از دریافت پرونده ظرف یک هفته رأی را ابلاغ کند. همچنین طبق ماده۶ ایین نامه، مستمری کلیه شهدا و جانبازان از کارافتاده کلی مشمول این آئین‌نامه که در دستگاههای دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای ملسح، بانک‌ها، شهرداری‌ها و دستگاههایی که از بودجه دولت استفاده می‌کنند اشتغال به کار داشته یا دارند، حسب مورد بر اساس ضوابط بنیاد شهید انقلاب اسلامی و بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی تعیین و پرداخت می‌شود

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *