احمد نورانی

۳۰ آذر ۱۴۰۲

بورس به این شکل غیراسلامی است

به نقل از اعتماد آنلاین / آیت‌الله اراکی، عضو مجلس خبرگان:
قالب‌هایی که کشور را اداره می‌کنند باید بر اساس فقه اسلامی شکل بگیرد. در واقع باید طرح جدیدی برای تنظیم روابط اجتماعی پیاده کنیم. در اقتصاد اسلامی، حرکت اقتصادی از جایی شروع و در جایی پایان می یابد. ۵ حلقه اساسی این حرکت اقتصادی را شکل می‌دهد که باید مبتنی بر اسلام باشد. این حلقه ها شامل توزیع اولیه، تولید، توزیع ثانویه و مبادله می‌شود.

خمس و زکات اصلی در اسلام آنچه نیست که اکنون وجود دارد. در دولت اسلامی می توانیم نظام مالیاتی غیر از آنچه در دنیا وجود دارد، داشته باشیم. من گفته‌ام کارگروهی از متخصصین شکل بگیرد و نظر ما را در این زمینه بشنود.

بورس به این شکل غیر اسلامی است زیرا معلوم نیست سهم شرکت‌ها چیست و چه کسی به آنها اعتبار داده است. در بورس حقیقی باید معادلات واقعی اقتصادی انجام شود. بالا و پایین شدن بورس به چه معناست؟ وقتی می‌گوییم دولت اسلامی شکل گیرد یعنی که بورس و بانک اسلامی شود. بانک اسلامی یعنی نهادی واسطه بین سرمایه و کار نه اینکه بانک چند برابر وامی که می‌دهد را پس بگیرد. سرمایه تلنبار شده در بانک‌ها متعلق به کیست؟ این بانک‌ها اسلامی نیستند. مسئولان در ایجاد این شرایط بانک‌ها مسئولند.

کتاب‌های فقه اقتصادی و فقه عمران شهری چرا در دانشگاه تدریس نمی‌شود؟ اگر بد بود، اجرایش نکنند. الان می‌گویند آنچه غرب گفته دانش است و اگر آن استاد خارجی، حرف ما را تایید نکند، دانش نیست در حالی که حرف ما هم  مبنای وحیانی دارد و هم مبنای عقلانی. دیدگاه ما هم باید شنیده شود نه اینکه هرچه غرب گفته چشم و گوش بسته پذیرفته شود./

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *