احمد نورانی

۱۲ مهر ۱۴۰۲

ترخیص ویژه وسایل نقلیه توقیفی به‌مناسبت هفته فراجا

سخنگوی فراجا برخی خدمات و اقدامات پلیس در هفته فراجا را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، سردار سعید منتظرالمهدی در نشست خبری که برای تشریح اهداف و برنامه‌های هفته فراجا برگزار شد، گفت: هفته فراجا با شعار «شهروند قانونمدار؛ پلیس خدمتگذار» از ۱۳ مهرماه امسال آغاز شده و تا ۱۹ مهرماه ادامه خواهد داشت. ما تلاش داریم تا در این هفته علاوه بر اینکه به معرفی دستاوردها و اقدامات پلیس در طول سال می‌پردازیم، خدمات مضاعفی را نیز به مردم عزیز کشورمان ارائه دهیم.

وی در ادامه به تشریح برخی از این خدمات پرداخت و گفت: در طول هفته فراجا ساعات کار مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور افزایش پیدا می‌کند، قبلا ساعت کار این مراکز در ساعت ۱۴ به پایان می‌رسید اما در طول هفته فراجا ساعت کار آنها تا ۱۶ اضافه شده است.

معاون فرهنگی اجتماعی فراجا ادامه داد: همچنین امسال فرآیند تعویض پلاک اینترنتی را به نرم افزار پلیس من آوردیم و کاربران می‌توانند با استفاده از این نرم افزار درخواست خود را ثبت کنند. نقل و انتقال اینترنتی خودرو در شهر تهران در این هفته از طریق برنامه کاربردی «پلیس من» انجام خواهد گرفت، بطوریکه لازم است افراد صرفا برای نصب و فک پلاک به مراکز مراجعه و در کمترین زمان ممکن ( کمتر از ۳۰ دقیقه) کار خود را به سرانجام برسانند.

صدور ۷۲ ساعت کارت خودرو و گواهینامه

منتظرالمهدی با بیان اینکه در هفته فراجا فرآیند صدور گواهینامه و کارت خودرو و همچنین مدارک المثنی طی ۷۲ ساعت انجام می‌شود، گفت: همچنین از روز ۱۳ مهرماه به مدت دو هفته طرح ترخیص فوق‌العاده خودرو و موتورسیکلت‌های توقیفی را به مدت ۱۵ روز اجرا خواهیم کرد. در این طرح خودروهای دارای دستور قضایی مستثنی هستند اما دیگر خودروها رفع توقیف خواهند شد. شرایط ویژه‌ای هم برای رفع توقیف وجود دارد از جمله امکان قسط بندی جرائم و محاسبه مبلغ پارکینگ بر اساس مصوبه سال ۹۴ هیات دولت. امیدواریم که مردم از این فرصت استفاده کنند.

وی همچنین اعلام کرد که با پایان هفته فراجا، رفع توقیف خودروها به صورت سیستمی انجام خواهد شد و دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست. تنها لازم است شهروندان مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنند و پس از آن در زمان اعلام شده از سوی سامانه به پارکینگ رفته و خودرو یا موتورسیکلت خود را تحویل بگیرند.

سخنگوی فراجا همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اجرای طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت نیز گفت: در حال حاضر ۱۲ میلیون موتورسیکلت در کشور داریم که متاسفانه راکبان حدود شش میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت فاقد گواهینامه هستند. در همین راستا نیز طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت را در دستورکار قرار دادیم.

اجرای طرح گواهینامه یک روزه موتورسیکلت

وی با بیان اینکه این طرح در ۱۵ استان کشور از جمله تهران اجرا شده است، گفت: در این طرح گواهینامه به مدت یک روز و با نصف قیمت به فرد متقاضی اعطا می‌شود. البته فرد باید تمام مراحل مربوط به دریافت گواهینامه و آزمون‌های آن را پشت سر بگذارد، اما ما تمام این فرآیند را در یک روز قرار دادیم. شرط مهم دیگر این است که فرد متقاضی مالک موتورسیکلت باشد، البته خرید قولنامه‌ای و … هم ایرادی ندارد.

منتظرالمهدی افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی، طرح گواهینامه آسان و یک روزه موتورسیکلت طی روزها و هفته‌های آینده در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

به گفته سخنگوی فراجا در این هفته، از رانندگان قانون مدار و حرفه ای کامیون، اتوبوس، خودروهای سواری و البته موتورسیکلت سواران تحت عنوان طلایه داران ترافیک تجلیل به عمل خواهد آمد.

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *