احمد نورانی

۲۴ دی ۱۴۰۲

تصویب آیین‌نامه جدید راهنمایی و رانندگی

رئیس پلیس راهور با اشاره به تصویب آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی توسط هیئت دولت اظهار کرد: در ارتباط با این موضوع پلیس دو پیشنهاد داشت که خوشبختانه هردو پیشنهاد به تأیید هیئت دولت رسید.

یکی از پیشنهادات این بود که افرادی که گواهینامه پایه سه دارند و می‌خواهند به گواهینامه پایه دو تبدیل کنند به جای توقف دو ساله با یک سال توقف بتوانند تبدیل گواهینامه را انجام دهند.

مورد دوم افرادی بودند که گواهینامه پایه دو دارند و می‌خواهند گواهینامه پایه یک دریافت کنند. این افراد هم به جای مهلت دو ساله توقف می‌توانند بعد از یک سال گواهینامه‌شان را از پایه دو به پایه یک تبدیل کنند.

گواهینامه دو زبانه نهایی شده است افراد می‌توانند با گواهینامه دو زبانه در ۷۲ کشور و در صورت تأیید تفاهم نامه‌ها در ۱۳ کشور دیگر یعنی مجموعاً در ۸۵ کشور با گواهینامه ایرانی دو زبانه رانندگی کنند.

برای افرادی که تصمیم دارند تا گواهینامه‌شان را تمدید اعتبار کنند و یا درخواست صدور گواهینامه المثنی دارند و یا حتی گواهینامه‌های جدیدالصدور، گواهینامه دو زبانه صادر می‌شود.

البته افرادی که قید فوریت دارند و می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند می‌توانند با مراجعه کردن به سامانه سخا و تکمیل مدارکشان درخواست برای صدور گواهینامه دو زبانه بدهند.

به گفته هادیان فر اعتبار گواهینامه‌ها (چه یک زبانه و چه دوزبانه) ۱۰ سال است.

وی با اشاره به اجرای طرح اخذ گواهینامه یک روزه موتورسیکلت گفت: هم‌اکنون این طرح در ۲۷ استان اجرا می شود و تا به امروز حدود ۸۰ هزار نفر گواهینامه موتورسیکلت دریافت کرده اند.

هزینه دریافت گواهینامه یک روزه به ۳۰ درصد هزینه سابق آن رسیده است و شرایط دریافت گواهینامه موتورسیکلت به شدت آسان شده است. به همین منظور توصیه می‌کنیم تا تمام ۷.۵ میلیون نفری که راکب موتورسیکلت هستند و گواهینامه ندارند از این طرح پلیس استفاده کنند.

پیشنهاد داده‌ایم تا افرادی که یک بار گواهینامه گرفته اند (به استثنای گواهینامه پایه یک) دیگر نیاز نباشد برای گواهینامه‌های دیگر امتحان آیین نامه بدهند. امیدواریم دولت این پیشنهاد پلیس را تایید کند./  تسنیم

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *