احمد نورانی

۸ آذر ۱۴۰۲

جزئیات اخذ مالیات از سیگار و تنباکوی قلیان

نحوه اخذ مالیات از سیگار و تنباکوی قلیان داخلی در سال ۱۴۰۲ ابلاغ شد که بر اساس آن صادرات سیگار و تنباکوی قلیان مشمول مالیات نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، محمد هادی سبحانیان – رئیس سازمان امور مالیاتی کشور – در بخشنامه‌ای نحوه اخذ مالیات از سیگار و تنباکوی قلبان داخلی در سال ۱۴۰۲ را ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است:

در اجرای بند (ه) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور که مقرر شده از ابتدای سال ۱۴۰۲ به قیمت خرده فروشی از هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ ۵۰ تومان، تولید داخل با نشان (برند) بین‌المللی ۱۰۰ تومان و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان داخلی ۲۰ هزار تومان به عنوان مالیات اضافه و از هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۸۰۰ تومان و هر بسته ۵۰ گرمی تنباکوی قلیان وارداتی ۳۵ هزار تومان به عنوان حقوق ورودی دریافت شود تا مطابق ردیف‌های این قانون به نسبت مساوی برای بخش سلامت با اولویت احداث و تجهیز مراکز ناباروری و زایشگاه‌های دولتی، ورزش همگانی و ورزش بانوان هزینه شود. وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است مبالغ یاد شده را از تولید کنندگان و واردکنندگان دخانیات حسب مورد اخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف ۱۱۰۵۱۵ جدول شماره (۵) این قانون واریز کند. همچنین بر اساس این قانون ادارات کل امور مالیاتی باید علاوه بر مالیات و عوارض موضوع بند (ت) ماده (۲۶) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب دوم خرداد ۱۴۰۰ نسبت به وصول مالیات حکم یاد شده از تولید کنندگان سیگار و تنباکوی قلیان با رعایت موارد زیر اقدام کنند.

۱- در اجرای بند (پ) تبصره (۲) ماده (۵) قانون مالیات بر ارزش افزوده مالیات موضوع حکم بند (ه) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور جز ماخذ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده نیست.

۲- صادرات انواع سیگار و تنباکوی قلیان داخلی به خارج از کشور مشمول مالیات موضوع حکم بند (ه) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور نیست.

۳- در صورتی که سیگار تولید مشترک با نشان داخلی عرضه می‌شود مالیات بند (ها) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور به نرخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی و در صورتی که با نشان بین المللی عرضه می‌شود مالیات مزبور با نرخ سیگار تولید داخل با نشان بین المللی محاسبه می‌شود.

۴- با توجه به نقش و اهمیت اطلاع رسانی در راستای ایجاد بستر مناسب اجرای قانون ادارات کل امور مالیاتی موظفند نسبت به اطلاع رسانی به مودیان مربوطه اقدام مقتضی را انجام دهند.

۵- میزان مالیات مزبور به ازای هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ ۵۰ تومان تولید داخل با نشان (برند) بین‌المللی ۱۰۰ تومان و هر بسته ۵۰ گرمی تنباکوی قلیان داخلی ۲۰ هزار تومان است. تولید کنندگان دخانیات مکلفند مالیات متعلق را به صورت را از بهای فروش کالا، در صورتحساب‌های فروش درج و از خریداران وصول کنند.

۶- تولیدکنندگان سیگار و تنباکوی قلیان ملزم به اجرای کلیه تکالیف از جمله صدور صورتحساب، وصول مالیات و … بوده و با مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی my tax.gov.ir ضمن تسلیم فرم اظهار موضوع بند (ه) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور حداکثر تا پایان ماه پس از تاریخ انقضای هر دوره مالیاتی منطبق با دوره مالیاتی موضوع ماده (۱) قانون مالیات بر ارزش افزوده مالیات متعلق را به حساب شماره ۴۰۰۱۰۰۱۰۰۳۰۱۸۴۸۷ نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان تمرکز وجوه درآمد موضوع ردیف ۱۱۰۵۱۵ جدول شماره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور واریز کنند.

۷- با توجه به اینکه مالیات موضوع بند (ه)) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور در زنجیره تولید و توزیع از تولید کننده تا آخرین توزیع کننده به صورت عددی ثابت به مصرف کننده نهایی محصولات دخانی مورد نظر منتقل می‌شود. بنابراین دریافت و پرداخت مالیات مذکور جزو درآمد هزینه و بهای تمام شده محصولات دخانی برای اشخاص فعال در زنجیره تولید و توزیع این محصولات نیست.

۸- با عنایت به مفاد حکم بند (ها ا) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور صرفاً تولیدکنندگان مکلف به واریز مالیات مورد نظر به حساب اشاره شده در بند (۶) این دستورالعمل بوده و سایر اشخاص فعال در زنجیره توزیع از این بابت تکلیفی ندارند.

۹- در صورت اعتراض به برگه مطالبه ادارات امور مالیاتی باید وفق مقررات قانون مالیات‌های مستقیم از جمله مفاد مواد (۲۳۸)، (۲۴۴) و (۲۴۷) قانون یاد شده، اقدام مقتضی را انجام دهند.

۱۰- با توجه به مفاد بند (ز) تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور اجرای مفاد حکم بند (ه) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور صرفاً مربوط به سال ۱۴۰۲ است.

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

آیین نامه واردات خودروهای کارکرده

به گزارش وکلاپرس / در آیین نامه واردات خودروهای کارکرده (موضوع ماده ۱۱ قانون ساماندهی صنعت خودرو) که متن آن در ادامه آمده است، واردات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *