احمد نورانی

۳۰ آذر ۱۴۰۲

حذف چک‌های کاغذی از نظام بانکی

ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس با اشاره به مصوبه مجلس برای حذف چک‌های کاغذی از نظام بانکی، اظهار کرد: طبق قانون چک صیادی باید چک‌های کاغذی در سامانه مربوطه ثبت شود اما در حال حاضر ۲ الی ۳ درصد چکها از سوی افراد در سامانه ثبت نمی‌شود و کاغذ چک بین اشخاص دست به دست می‌شود.

برخی به دلیل نا‌آگاهی و برخی دیگر نیز برای عدم پرداخت مالیات ، چک‌های کاغذی را در سامانه ثبت نمی‌کنند که همین مسئله باعث به وجود آمدن مشکلات و افزایش پرونده‌های قضایی می‌شود.

لذا برای اینکه مسائل مربوط به ثبت چک کاغذی در سامانه بر‌طرف شود بنده پیشنهادی مبنی بر صدور چک‌های الکترونکی و حذف چک‌های کاغذی در لایحه برنامه هفتم توسعه را مطرح کردم که تا ۳ سال بعد از اجرای برنامه یعنی سال ۱۴۰۵ چک‌های کاغذی حذف شود.

البته صدور چک‌های الکترونیک از ابتدای سال جاری آغاز شده است و تا کنون ۷ بانک مبادرت به صدور چک‌های الکترونیک کرده‌اند و در حال حاضر نیز ۵۰۰ هزار برگه چک الکترونیک صادر شده است.

۸ بانک دیگر نیز در حال انجام مراحل آزمایشی برای صدور چک الکترونیک هستند و احتمالا تا پایان امسال تمام ۳۱ بانک بتوانند چک‌های الکترونیک صادر کنند.

نمایندگان در جریان بررسی جزئیات لایحه  برنامه هفتم توسعه کل کشور با ماده الحاقی ۵ به کل لایحه را تصویب کردند که طبق آن ، بانک مرکزی مکلف است به گونه‌ای برنامه‌ریزی نماید که تا پایان سال سوم برنامه هفتم توسعه، چک‌های کاغذی از نظام بانکی حذف گردد./  تسنیم

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

آیین نامه واردات خودروهای کارکرده

به گزارش وکلاپرس / در آیین نامه واردات خودروهای کارکرده (موضوع ماده ۱۱ قانون ساماندهی صنعت خودرو) که متن آن در ادامه آمده است، واردات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *