احمد نورانی

۳ آبان ۱۴۰۲

سازمان بازرسی کل کشور: اسامی ابر بدهکاران بانکی اعلام شود

سازمان بازرسی کل کشور با ارسال نامه‌ای به بانک مرکزی خواستار انتشار فصلی اطلاعات مربوط به تسهیلات و تعهدات کلان غیر جاری در شبکه بانکی و همچنین اعلام اسامی بدهکاران تسهیلات کلان غیرجاری به دبیرخانه هیات موضوع ماده (۶) قانون “ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد” شد.

خبرگزاری میزان – پس از یک دهه از وضع قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد از سال گذشته و به دستور خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور دبیرخانه موضوع ماده شش این قانون در این سازمان فعال شده است.

در ماده ۵ این قانون برای مرتکبین فساد محرومیت‌هایی از قبیل شرکت در مناقصه، مزایده و یا انجام معامله یا انعقاد قرارداد با دستگاه‌های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و یا عضویت در ارکان مدیریتی و نظارتی تشکل‌های صنفی و شورا‌ها با اخذ تسهیلات مالی و اعتباری از دستگاه‌های ذی‌ربط پیش‌بینی شده است.

بر این اساس سازمان بازرسی کل کشور اوایل مهر ماه با ارسال نامه‌ای به بانک مرکزی موضوعاتی را پیرامون تسهیلات بانکی مطرح کرد و خواستار انتشار فصلی اطلاعات مربوط به تسهیلات و تعهدات کلان غیر جاری در شبکه بانکی شد.

در این نامه سازمان بازرسی آمده است؛ نظر به اینکه مطابق اجزاء (۱-۱) و (۱-۵) بند (ب) ماده (۵) قانون “ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد” ارائه متقلبانه اسناد، صورت­های مالی، اظهارنامه های مالی و مالیاتی به مراجع رسمی ذی­ربط و استفاده از تسهیلات بانکی و امتیازات دولتی در غیر محل مجاز مربوط دو مورد از مصادیق مشمول محرومیت است بانک مرکزی باید با توجه به تکالیف مقرر در جزء (۱-۱) بند (ط) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کشور، نسبت به انتشار فصلی اطلاعات مربوط به تسهیلات و تعهدات کلان غیر جاری در شبکه بانکی اقدام کند.

در ادامه این نامه به بانک مرکزی تاکید شده که ضمن توجه مسئولان شبکه بانکی به احکام مقرر در تبصره (۳) ماده (۶) و مواد (۱۳)، (۱۵) و (۲۴) قانون فوق، اطلاعات اشخاص بهره مند از تسهیلات کلان غیرجاری که آن را در محل غیر مجاز مربوط استفاده و یا با ارائه متقلبانه اسناد و صورت­‌های مالی و اظهار نامه­‌های مالی و مالیاتی اقدام به اخذ تسهیلات کرده (به تفکیک هر بانک و موسسه اعتباری به همراه مستندات لازم و اقدامات انجام شده) به منظور بررسی به دبیرخانه هیات موضوع ماده (۶) قانون “ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد” در سازمان بازرسی کل کشور ارسال کند.

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

انواع اوراق قضایی

اوراق قضایی مانند: دادخواست و شکواییه، باید از سوی متقاضی در جایگاه خواهان یا شاکی تکمیل و به مرجع قضایی ارائه شود و برخی دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *