احمد نورانی

۲۳ آبان ۱۴۰۲

شرکتی که غیر فعال باشد صوری محسوب می شود

سعادتیان معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های کشور فعالیت شرکت‌های صوری است بنابراین با مراجعه به پرونده‌ها و آرشیو الکترونیکی اقداماتی صورت گرفته به طوری که از ۲ میلیون و ۱۴۵ هزار شرکتی که ثبت شده است در ازای تبصره ۳ و ۴ ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم شرکت‌ها مورد رصد قرار گرفتند و ۸۵۰ هزار شرکت غیرفعال بودند که از نگاه سازمان ثبت اسناد این شرکت‌ها صوری هستند، زیرا شرکت باید فعال یا منحل باشد و اگر فعال و منحل نباشد جزو شرکت‌های صوری است.

این شرکت‌ها را با هماهنگی سازمان امور مالیاتی تعلیق کرده ایم و می‌توانیم آن دسته از شرکت‌هایی را که به سازمان امور مالیاتی رجوع و مالیات خود را پرداخت کنند از تعلیق بازگردانیم و به عنوان شرکت فعال و غیر صوری تلقی کنیم.

موضوع دیگری که در دستور کار قرار داده‌ایم تا به طور کل سیستم سنتی را از ثبت شرکت‌ها حذف کنیم پلمب دفاتر تجارتی است. تاجر و صاحب شرکت باید در پایان هر سال دفتر کل خود را که فعالیت مالی در آن ثبت می‌شود خریداری کرده و به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه کنند این اداره نیز با احراز این شرکت دفاتر را تایید یا پلمب می‌کند بنابراین به دلیل اینکه این موضوع باعث صرف هزینه برای شرکت‌ها و افزایش مصرف کاغذ در این بخش می‌شود و با توجه به اینکه امکان الکترونیکی کردن این بخش برای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فراهم است هماهنگی‌های لازم در خصوص این موضوع با سازمان امور مالیاتی صورت گرفت. /  میزان

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *