احمد نورانی

۷ آذر ۱۴۰۲

فروش سهام عدالت فعلا در دستور کار نیست

رئیس سازمان بورس گفت: از فردا فراخوان ثبت نام سهامداران سهام عدالت در مجامع شرکت‌های استانی اعلام می‌شود که سهامداران می‌توانند به عنوان اعضای حقیقی کاندیدا شوند و تا پایان شهریور ۱۴۰۳ تمامی مجامع برگزار خواهد شد. البته موضوع برگزاری مجامع ارتباطی با باز شدن فروش سهام عدالت ندارد و این موضوع برای سهامداران مستقیم و غیر مستقیم به صورت همزمان و تدریجی اجرایی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مجید عشقی در نشست خبری موضوع “برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت” اظهار کرد: در جلسه اخیر شورای عالی بورس موضوع برگزاری مجامع شرکت‌های استانی سهام عدالت به منظور تعیین تکلیف وضعیت سهامداران، نهایی و گام‌های اولیه برای برگزاری مجامع برداشته شد.

وی افزود: اولین گام فراخوان تشکیل اعضای هیئت مدیره خواهد بود که سهامداران بتوانند به عنوان اعضای حقیقی کاندیدا شوند. فراخوان آن فردا اعلام و زمان ثبت نام مشخص خواهد شد. همه مجامع استانی باید تا ابتدای شهریور ۱۴۰۳ برگزار شود. کاندیداها می‌توانند به شکل حضوری و الکترونیکی در انتخابات شرکت کنند.

رئیس سازمان بورس تصریح کرد: کانون سهام عدالت از بین سهامداران شرکت‌های سرمایه‌گذاری تشکیل می‌شود و به تدریج اجازه انتقال ۵ تا ۱۰ درصد دارایی شرکت‌های استانی به این کانون‌ها داده خواهد شد.

به گفته عشقی سهام دارانی که سجامی هستند می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند و کسانی که سجامی نیستند باید از هم اکنون فرایند ثبت نام را شروع کنند و به تدریج کارهای مربوط به آنها انجام شود.

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه موضوع فروش سهام عدالت ارتباط چندانی با برگزاری مجامع استانی ندارد گفت: ما نمی‌خواهیم بین خروج سهامداران مستقیم و غیر مستقیم تفاوت‌های جدی ایجاد شود به همین دلیل هر تصمیمی که می‌خواهیم بگیریم باید متناسب با شرایط هر دو طرف باشد.

وی تاکید کرد: ما نمی‌توانیم سهام افراد مستقیم را باز کنیم بفروشند و غیر مستقیم‌ها با توجه به برگزار نشدن مجامع نتوانند اقدامی صورت دهند بنابراین تعیین تکلیف هر دو گروه باید همزمان باشد.

به گفته عشقی، بخشی از موضوع به شرایط بازار مربوط است. در بعضی از شرکت‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ درصد سهام در دست ۱۹ میلیون نفر می‌افتد و اگر آنها بخواهند ۲۰ تا ۳۰ درصد سهم خود را بفروشند با یک فشار سنگین فروش مواجه می‌شویم. قرار شد همزمان با تعیین تکلیف مجامع استانی به صورت تدریجی بتوانیم بازگشایی‌ها را انجام دهیم.

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *