احمد نورانی

۱۴ دی ۱۴۰۲

ماده ۳۰ قانون بیمه اجباری خسارت وارده به شخص ثالث چه می گوید؟

حسن غریب دادستان عمومی و انقلاب مرکز قم با اشاره به اسناد بالادستی مدیریتی قوه قضاییه در قضازدایی، تحول قضایی و ماده ۳۰ قانون بیمه اجباری خسارت وارده به شخص ثالث در اثر حوادث رانندگی گفت: طبق این ماده اشخاص ثالث زیان دیده حق دارند با ارائه مدارک لازم برای دریافت خسارت به طور مستقیم به شرکت بیمه مربوطه و یا صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه کنند.

از ابتدای سال گذشته اجرای ماده ۳۰ این قانون با برگزاری جلسات استانی و هماهنگی با شرکت‌های بیمه، پزشکی قانونی و مرجع انتظامی مطرح و از ابتدای شهریور ماه سال جاری به صورت رسمی در استان آغاز شد و مصدومین می‌توانند بدون تشکیل پرونده قضایی و سپری کردن مراحل قضایی چهارگانه تحقیق، صدور رأی، تجدیدنظر و اجرای احکام کیفری و حتی بدون نیاز به گزارش اصلاحی شورا با مراجعه مستقیم به شرکت‌های بیمه و صندوق تأمین خسارت‌های بدنی و ارائه مدارک لازم برای دریافت خسارت نسبت به دریافت دیه صدمات و فوت ناشی از تصادفات رانندگی اقدام کنند.

پس از تشکیل پرونده در مرجع انتظامی، با درخواست اجرای ماده ۳۰ توسط شخص ثالث (مصدوم) کپی پرونده شامل گزارش اولیه، اظهارات طرفین، نظریه کارشناسی راهور، تفهیم کروکی، گواهی پزشکی قانونی، کپی مدارک هویتی طرفین، مدارک خودروی مقصر حادثه و اصالت بیمه‌نامه به شرکت بیمه‌گر ارسال می‌شود و مصدوم متناسب با گواهی موجود کل دیه استحقاقی را دریافت می‌کند و شرکت بیمه نیز پس از اخذ گواهی قطعی پزشکی قانونی مبادرت به پرداخت مابقی دیه مصدوم به حساب وی می‌کند.

در مرحله ابتدایی اجرای این طرح از ظرفیت شورای حل اختلاف برای صدور گزارش اصلاحی و ارسال مدارک ۹ هزار پرونده به شرکت بیمه استفاده شد، در طرح نهایی، ارسال مدارک به بیمه توسط مرجع انتظامی انجام می‌شود و شورای حل اختلاف نیز در این روند حذف شده است. / میزان

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *