احمد نورانی

۳۰ مهر ۱۴۰۲

مجلس با افزایش نرخ مالیات سیگار موافقت کرد

نمایندگان خانه ملت با افزایش ۱۵ تا ۵۰ درصدی مالیات بر سیگار موافقت کرده که درآمد حاصل از این مهم صرف بیماری‌های خاص و ساخت و توسعه مدارس و اماکن ورزشی خواهد شد.

خبرگزاری میزان – به گزارش خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (شنبه، ۲۹ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند الحاقی ۵ ماده ۷۳ لایحه مذکور درباره افزایش قیمت مالیات سیگار با ۱۰۹ رأی موافق، ۷۳ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

زنگنه: افزایش بی‌از حد مالیات سیگار منجر به قاچاق آن خواهد شد

بنابراین گزارش محسن زنگنه در مخالفت با این بند الحاقی گفت: در بحث سیگار چند مسئله مهم وجود دارد، نکته اول آنکه در بند (ت) ماده ۲۶ ارزش افزوده برای سیگار‌های داخلی ۲۵ درصد و برای سیگار‌های تولید داخل با برند خارج ۴۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده است و هرساله ۵ درصد به این میزان اضافه می‌شود. همچنین سیگار برای مردم و خانواده‌ها یک کالای لوکس که اگر معیشت و سطح درآمدشان پایین بیاید و قیمت آن افزایش پیدا کند آن را حذف خواهند کرد نیست بلکه تجربه ثابت کرده از معیشت خود برای خرید این کالا می‌زنند.

وی افزود: ضمن آنکه افزایش بی‌از حد مالیات سیگار منجر به قاچاق آن خواهد شد و این مسئله سلامت مردم را به خطر می‌اندازد، در نهایت افزایش بیش از حد مالیات سیگار به قاچاق آن منجر خواهد شد لذا این کار قطعا به نفع کشور نیست.

میرمحمدی: افرادی که سیگار می‌کشند چندین برابر هزینه سیگار را خرج درمان می‌کنند

همچنین در ادامه سیدجلیل میرمحمدی میبدی در موافقت با بند الحاقی ۵ به ماده ۷۳ لایحه، گفت: امروز سیگار علت درصد قابل توجهی از بیماری‌های تنفسی و قلبی است و افرادی که سیگار می‌کشند چندین برابر هزینه سیگار را خرج درمان می‌کنند ضمن آنکه مالیات بر سیگار در حوزه مدرسه سازی و درمان هزینه می‌شود و اینکه گفته می‌شود نباید مالیات بر سیگار را افزایش دهیم چرا که قاچاق زیاد می‌شود از اساس اشتباه است چرا که ما قصد داریم مصرف سیگار کاهش پیدا کند.

منظور: اگر ابزار بازدارنده مصرف سیگار را صرفا قیمتی در نظر بگیریم ممکن است تیر ما به هدف اصابت نکند.

همچنین داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با این بند الحاقی، گفت: اگرچه موضوعاتی که دوستان درباره سلامت می‌گویند کاملا درست است و ما باید عوامل بازدارنده مصرف سیگار را بیشتر کنیم، اما اگر این ابزار را صرفا قیمتی در نظر بگیریم ممکن است تیر ما به هدف اصابت نکند.

وی ادامه داد: اکنون انواع سیگار به انحای مختلف قاچاق می‌شود و اگر مالیات و قیمت سیگار را به طور رسمی افزایش دهیم به یقین قاچاق آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد ضمن آنکه پیام تورم به جامعه مخابره می‌شود.

خاتمی: سالانه ۶۵ هزار نفر از جمعیت کشور به دلیل مصرف دخانیات به کام مرگ می‌روند

سیدمرتضی خاتمی همچنین گفت: ما در شرایطی این بند را به لایحه اضافه کردیم که ارزان‌ترین قیمت سیگار را در دنیا داریم ضمن آنکه نمی‌توان حتی یک عنصر مفید در سیگار پیدا کرد، سالانه ۶۵ تا ۷۰ میلیارد نخ سیگار و ده هزار تنباکو در کشور مصرف می‌شود ضمن آنکه ۷۵ درصد قیمت سیگار در دنیا شامل مالیات می‌شود در حالی که این مسئله در کشور ما صرفا ۲۰ درصد است و متاسفانه سالانه ۶۵ هزار نفر از جمعیت کشور به دلیل مصرف دخانیات به کام مرگ می‌روند.

در بند الحاقی ۵ ماده ۷۳ لایحه مذکور آمده است:

-۱ علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده خاص محصولات دخانی موضوع بند «ت» ماده (۲۶) قانون مالیات بر ارزش افزوده، مالیات عملکرد، حقوق ورودی و حق انحصار بر محصولات دخانی، از ابتدای سال ۱۴۰۳ مالیات هر نخ سیگار نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور سالانه به شرح زیر افزایش می‌یابد:
-۱-۱ تولید داخل با نشان ایرانی پانزده درصد (%۱۵) 
-۱-۲ تولید داخل با نشان بین المللی بیست و پنج درصد (%۲۵) 
-۱-۳ سیگار وارداتی با هرنشان پنجاه درصد (%۵۰) 
-۱-۴ هر بسته تنباکوی پنجاه گرمی تولید داخل بیست درصد (%۲۰) 
-۱-۵ هر بسته تنباکو پنجاه گرمی وارداتی آماده مصرف پنجاه و پنج درصد (%۵۵) 

صددرصد (۱۰۰٪) درآمد‌های حاصل از اجرای این جزء توسط سازمان امور مالیاتی وصول و به خزانه داری کل کشور واریز می‌گردد و در بودجه‌های سنواتی جهت کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری‌های ناشی از آن، توسعه اماکن ورزشی با اولویت مناطق کم برخوردار و توسعه اماکن ورزشی در مدارس اختصاص می‌یابد.

-۲ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است:
-۲-۱ امکان دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه اطلاعاتی واردات، تولید و توزیع سیگار و انواع محصولات دخانی را فراهم نماید.
-۲-۲ نسبت به شناسایی کلیه واحد‌های تولیدی و عرضه کننده محصولات دخانی که به صورت غیرقانونی تولید و عرضه میشود اقدام و ضمن جلوگیری از فعالیت آنان متخلفین را به مراجع قضائی معرفی نماید.
-۳ ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به جمع آوری کلیه محصولات دخانی اعم از قاچاق و تقلبی شناسه (کد) رهگیری اقدام و متخلف را به مراجع قضائی معرفی نماید.
-۴ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است چاپخانه‌هایی را که بدون مجوز قانونی نسبت به چاپ اقلام مورد نیاز تولیدکنندگان مواد دخانی خصوصا تنباکوی معسل با نشان‌های مختلف خارجی و داخلی اقدام می‌کنند، شناسایی و متخلف را به مراجع قضائی معرفی نماید.

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

آیین نامه واردات خودروهای کارکرده

به گزارش وکلاپرس / در آیین نامه واردات خودروهای کارکرده (موضوع ماده ۱۱ قانون ساماندهی صنعت خودرو) که متن آن در ادامه آمده است، واردات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *