احمد نورانی

۲۸ آذر ۱۴۰۲

مراقب واریز وجه به حساب خود توسط افراد ناشناس باشید

سرهنگ رامین پاشایی معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا: مجرمان سایبری پس از سرقت وجوهات از حساب مالباختگان به منظور پولشویی و کمرنگ کردن رد پای مجرمانه خود، وجوهات را به صورت مستقیم یا با واسطه، پس از ثبت سفارش کالا از حساب مالباختگان به حساب فروشندگان واریز می‌کنند؛ این در حالی است که در هنگام پی جویی جرایم اولین کسی که مورد تعقیب قانونی قرار می‌گیرد؛ حسابی است که وجوهات به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

فروشندگان و صاحبان کسب و کار‌های اینترنتی و آگهی دهندگان در سایت‌های واسط در هنگام مواجه با افرادی که تمایل به واریز وجه به صورت آنلاین به حساب آن‌ها را دارند به منظور پیشگیری از هر گونه وقوع جرایم باید نسبت به احراز هویت سفارش دهندگان و خریداران با تطبیق کد ملی و شماره حساب آن‌ها اقدام کنند.

فروشندگان حتی المقدور در مواجهه با خریدارانی که مترصد پرداخت آنلاین و خرید به صورت غیر حضوری می‌باشد؛ کالا یا اجناس سفارش داده شده را با تاخیر زمانی حداقل ۲۴ ساعت به سفارش دهندگان تحویل دهند تا در صورت وقوع هرگونه جرایم احتمالی در این حوزه بتوان نسبت به خنثی سازی آن اقدام کرد.

مستندات احراز هویت خریداران شامل شماره حساب، تصاویر دوربین را محفوظ نگه دارند تا در صورت به وقوع پیوستن تخلف و جرم بتوانند جهت شناسایی سریع‌تر متخلفان به مراجع قضائی و انتظامی تحویل دهند.

 بیشترین نرخ وقوع اینگونه جرایم در حوزه کسب و کار‌های فروش گوشی تلفن همراه، طلا و ارز می‌باشد، مراقب ترفند مجرمان سایبری باشند و ضمن همکاری لازم با کارشناسان پلیس فتا نسبت به شناسایی مجرمان اقدام کنند.

عموم مردم می‌توانند در صورت برخورد با موارد مشکوک از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.gov.ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری و یا تماس با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ مراتب را به کارشناسان پلیس فتا جهت پیگیری هر چه سریع‌تر اطلاع دهند./ دانشجو

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

ضمان معاوضی به چه معناست؟

در عقود معوض، تعهد هریک از ۲ طرف عقد در مقابل عین دریافتی، تعهد به دادن عوض معین است و به این تعهد «ضمان معاوضی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *