احمد نورانی

۱۷ مهر ۱۴۰۲

هشدار سازمان بازرسی به بانک‌ها در خصوص عدم اجرای تکالیف در پرداخت تسهیلات قانون جوانی جمعیت

دیده بان هشتم : ستار شیرعالی بازرس کل بانک‌ها و بیمه این سازمان طی هشداری که خطاب به مدیران عامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری صادرشده اجرای کامل و دقیق تکالیف قانونی مربوطه را متذکر شد.
در بخشی از این نامه تصریح‌شده است: بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به‌موجب ماده (۶۸) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، بند (الف) تبصره (١۶) قانون بودجه سال ١۴٠٢ کل کشور (تسهیلات تکلیفی) و همچنین بخشنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حسب مورد مکلف به پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزند آوری و ودیعه، خرید یا ساخت مسکن شده‌اند و اساساً اقدامات حمایتی مربوط به خانواده و جوانی جمعیت جزء سیاست‌های کلان و حائز اهمیت کشور و مورد تأکید مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) است؛ اما بر اساس آمار و اطلاعات دریافتی از سامانه‌های مرتبط در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ملاحظه شد اغلب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری طی ۶ ماهه اول سال جاری در پرداخت تسهیلات مذکور عملکرد قابل قبولی نداشته و سهمیه ابلاغی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را رعایت نکرده‌اند.

در ادامه تأکید شده است که بررسی‌های میدانی بازرسان حاکی از آن است که بسیاری از شعب بانکی، به انحای مختلف ازجمله ادعای خلافِ کمبود منابع و کنترل مقداری ترازنامه، درخواست مازاد و غیرقانونی در خصوص تضامین و وثایق و… برخلاف نص صریح قانون و مفاد بخشنامه‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در مواردی از پرداخت تسهیلات موصوف امتناع کرده و موجبات نارضایتی و سردرگمی متقاضیان را ایجاد کرده‌اند، در حالی که بر اساس بند (ب-٢) تبصره (١۶) قانون بودجه سال ١۴٠٢ کل کشور، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در صورت تکافوی اعتبار متقاضی (پس از انجام اعتبارسنجی) مجاز به اخذ ضامن برای تسهیلات مذکور نبوده و در غیر آن صورت نیز مکلف‌اند حداکثر با دریافت یک فقره سفته و یک ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات موصوف اقدام کنند.

در بخش دیگری از نامه سازمان بازرسی کل کشور ضمن انتقاد از پرداخت تسهیلات کلان، توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به شرکت‌های تابعه و مرتبط خود (که بیشترین سهم را در ایجاد کسری منابع و نا ترازی شبکه بانکی ایفا می‌کنند) این اقدام را خارج از حدود مقرر دانسته است. در این راستا از مدیران عامل شبکه بانکی خواسته‌شده که ضمن تذکر مفاد فوق به واحد‌های عملیاتی آن بانک یا مؤسسه اعتباری، تصویر نامه هشداری سازمان در تابلو اعلانات تمامی شعب بانکی در معرض دید عموم مراجعه‌کنندگان قرارگرفته و نتایج اقدامات به همراه مستندات، تا ۲۵ مهرماه سال جاری به سازمان بازرسی اعلام شود.

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

ادله اثبات دعوا (علم قاضی)

بازپرس دادسرای ویژه امور جنایی و جرایم امنیتی شیراز در یادداشتی به موضوع علم قاضی به عنوان یکی از ادله اثبات دعوا پرداخت. در این

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *