احمد نورانی

۱۲ بهمن ۱۴۰۲

کلاهبرداری از طریق فروش حواله خودرو

به نقل از خبر خوان حقوقی میزان / سرهنگ عبداله چولکی معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی فراجا: با ارجاع پرونده‌ای از پلیس آگاهی تهران بزرگ با موضوع کلاهبرداری به شیوه فروش حواله خودرو که از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از شهروندان به ارزش تقریبی ۲ هزار میلیارد تومان اخاذی شده بود کارآگاهان مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی رسیدگی به این پرونده را در دستور کار خود قرار دادند.

طی تحقیقات مشخص شد شخصی به هویت معلوم با ادعای صاحب نفوذ بودن در مراجع دولتی و داشتن روابط با شرکت‌های بزرگ خودرویی و سپس با اجاره یک باب مغازه با همدستی شرکای خود ضمن اخذ مبالغ هنگفتی از متقاضیان، یک برگ حواله خرید خودرو را در اختیار آنان قرار داده تا ظرف مدت سه ماه خودرو را تحویل آنها دهد.

 این افراد کلاهبردار در موعد مقرر به بهانه‌های مختلف تحویل خودرو‌ها را به تعویق انداخته، متهمان به حدود ۷۰۰ نفر از مشتریان چک مدت دار معادل قیمت روز خودرو ثبت نامی ارائه و سپس متواری می‌شوند.

پس از مراجعه مشتریان به بانک، بلامحل بودن چک‌ها و وقوع کلاهبرداری محرز می‌شود، با توجه به حساسیت موضوع و تجمع شکات در مقابل نهاد‌های کشوری، با انجام اقدامات اطلاعاتی و پلیسی، ضمن شناسایی و دستگیری متهم اصلی تعداد ۶۰۰ فقره چک به نام شرکت در یکی از بانک‌ها دریافت شد.

با هماهنگی قضائی، تمامی حساب‌های متهم و ۲۰ نفر از همدستان وی مسدود و متعاقباً ۲۵ نفر از شرکای اصلی نیز دستگیر که در تحقیقات انجام شده به بزه انتسابی اعتراف کردند.

ضمن استعلامات لازم از مراجع ذی صلاح تعداد ۱۷ دستگاه انواع خودرو‌های ایرانی و خارجی، ۱۱ باب آپارتمان، یک باب مغازه، یک باب گلخانه به مساحت تقریبی ۱۲ هزار مترمربع و یک قطعه زمین به مساحت ۸۰۰ مترمربع به ارزش تقریبی ۴۰۰ میلیارد تومان از متهمان ضبط و توقیف شد.

این مقام انتظامی با بیان اینکه تمامی متهمان دستگیر شده با قرار مناسب روانه زندان و تلاش برای شناسایی دیگر همدستان ادامه دارد به شهروندان توصیه کرد: در انجام معاملات خود از دریافت چک از افراد ناشناس جداً خودداری کنید و عندالزوم هویت فرد ارائه دهنده چک با صاحب حساب یکی باشد.

مشاوره آنلاین و رایگان موسسه حقوقی نوران وکیل

ارکان جرم خیانت در امانت

وجود سوء نیت و قصد ضرر رساندن به صاحب مال و ارتکاب جرم به عمد و با آگاهی، رکن معنوی جرم خیانت در امانت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *