تصویر نمونه شکواییه جرم خیانت در امانت
نوران وکیل > مقالات > شکواییه > نمونه شکواییه جرم خیانت در امانت 
تصویر نمونه شکواییه جرم خیانت در امانت

نمونه شکواییه جرم خیانت در امانت 

اگر به دنبال نمونه شکواییه جرم خیانت در امانت  هستید ما  در این مقاله کوتاه دو نمونه برای شما قرار داده ایم.  جرم خیانت در امانت یعنی : استعمال مال مورد امانت توسط امین ، در جهتی که منظور صاحب مال نباشد.

به طور مثال شخصی می خواهد خودروی خود را به فروش رساند و بر حسب اعتماد خودرو را برای چند ساعت به فروشنده جهت تست ان تحویل دهد(در حقوق مدنی این عمل، عقدی امانی بوده که معمولا مقدمه برای عقد بیع می باشد و در اصطلاح حقوقی به آن ” اخذ بلسوم” می گویند). حال اگر خریدار از استرداد خودرو امتناع کند، مالک می تواند خریدار را تحت عنوان جرم خیانت در امانت تحت پیگرد قرار دهد.

لازم به ذکر است یکی از توصیه های مهم کاربردی موسسه حقوقی نوران وکیل در مورد مقدمات اثبات ارتکاب جرم خیانت در امانت، تنظیم دقیق اظهارنامه توسط وکیل دادگستری و ارسال آن برای امین (متهم) جهت مطالبه مال خود می باشد به این دلیل که در صورت امتناع از استرداد مال توسط امین، وجود این اظهارنامه با سایر ادله دیگر، احراز جرم توسط مقام قضایی را آسان تر کند.

مقاله مرتبط: جرائم کیفری چه نوع جرائمی هستند؟

دو نمونه از شکواییه جرم خیانت در امانت که توسط موسسه حقوقی نوران وکیل تنظیم شده است:

نمونه شکواییه جرم خیانت در امانت شماره یک

شاکی: ……………………….

اقامتگاه: ………………………..

کدملی:……………………..

شماره تماس:………

مشتکی عنه:………………………

اقامتگاه: ………………………

کدملی:……………………..

شماره تماس:……………

عنوان اتهام : خیانت در امانت

محل وقوع جرم: شهرستان …..

تاریخ وقوع جرم:۹۷/۳/۸

دلایل اثبات جرم: اظهارنامه شماره…..

قرارداد شماره …….

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …

باسلام و احترام

به استحضار می رساند اینجانب ……‌‌‌‌…..

در تاریخ۱۳۹۷/۲/۳۰ طبق قرارداد شماره………. با موضوع استفاده از مدرک تحصیلی منعقد فی مابین مشتکی عنه (خانم………….‌…‌‌)که طبق ماده(۳) قرارداد فوق الذکر مدت استفاده از مدرک ۲۷ ماه می باشد.

حال مشتکی عنه (خانم…………….) بدون توجه به مدت قرار داد و خارج از اختیارات وکالت اعطا شده ، با تفویض وکالت طبق قرار فوق الذکر به شخص ثالث (اقای …………………) به مدت ۴ سال اقدام نموده است و نیز اینجانب طی ارسال اظهارنامه شماره…………………‌‌‌‌…….به مشتکی عنه این مورد را به ایشان رسما اعلام نمودم . حال استنادا به ماده ۶۷۴ قانون تعزیرات ۷۵ که اشعار می دارد:

(هرگاه نوشته های ازقبیل چک وقبض ونظایر ان……. برای وکالت …به کسی داده شود وبنابراین بوده است که اشیا مذکور به مصرف معینی برسد…وان شخص که ان اشیا نزد او بوده انها را به ضرر مالک استعمال نمایید) که در مانحن فیه وباتوجه به تمثیلی بودن موارد مذکور ، مشتکی عنه ازنوشته یا همان قرارداد فوق الذکر و نیز مدرک تحصیلی ،به ضرر اینجانب استفاده نموده است.  لذا با توجه به توضیحات و ادله فوق از مقام قضایی محترم تقاضای تعقیب و مجازات مشتکی عنه مورد استدعاست.

نمونه شکواییه جرم خیانت در امانت شماره دو

شاکی: ……………………….

اقامتگاه: ………………………..

کدملی:……………………..

شماره تماس:………

مشتکی عنه:………………………

اقامتگاه: ………………………

کدملی:……………………..

شماره تماس:……………

عنوان اتهام : خیانت در امانت

محل وقوع جرم: شهرستان…..

تاریخ وقوع جرم:۹۷/۳/۸

دلایل اثبات جرم:

۱-اظهارنامه شماره…..
۲-شهادت شهود
۳-رونوشت مدارک خودرو

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …

باسلام و احترام

به استحضار می رساند اینجانب (شاکی) ……‌‌‌‌…مالک خودروی پژو پارس مدل… با پلاک انتظامی …………. می باشم و در تاریخ …./…../….. جهت فروش خودروی خود با مشخصات فوق الذکر با مشتکی عنه(اقای………………) در ادرس اعلامی از طرف ایشان مراجعه نمودم و با توجه به اینکه با مشتکی عنه اشنایی نسبی داشتم بر حسب اعتماد ماشین را برای چند ساعت به او جهت تست کیفیت ماشین و اطمینان از سلامت فنی آن تحویل دادم. اما بعد از گذشت چند ساعت از استرداد خودرو امتناع نموده و اینجانب طی تماس های مکرر با ایشان به هیچ نتیجه ایی نرسیدم .فردای این اتفاق اظهارنامه ایی برای ایشان با موضوع استرداد خودرو ارسال نمودم ( اظهارنامه ضم شکواییه است) که تا یومنا هذا هیچ پاسخی از مشتکی عنه دریافت نکردم.

لازم به ذکر است جهت اقناع وجدانی مقام قضایی محترم دوستم نیز شاهد این ماجرا بود و آمادگی خود را برای ادای شهادت در دادگاه اعلام نموده است.

حال استنادا به ماده ۶۷۴ – تعزیرات مصوب ۷۵ که اشعار می دارد( هر گاه اموال منقول …بعنوان امانت ….به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او‌بوده آن‌ها را به ضرر مالکین یا متصرفین آن‌ ….تصاحب نماید ) را مجرم و مستحق مجازات اعلام نموده است،لذا از مقام قضایی محترم تقاضای تعقیب و مجازات مشتکی عنه مورد استدعا ست.

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email