نمونه دادخواست چک صیاد
نوران وکیل > مقالات > حقوق تجارت > نمونه دادخواست مطالبه چک صیاد
نمونه دادخواست چک صیاد

نمونه دادخواست مطالبه چک صیاد

دادخواست مطالبه چک صیاد باید به چه شکل تنظیم شود؟  در این پست ما یک نمونه از دادخواست مطالبه چک صیاد را برای شما عزیزان قرار داده‌ایم تا با مطالعه آن به شیوه تنظیم این نمونه دادخواست‌ها بیشتر آشنا شوید.

چک صیاد با اتصال به سامانه چکاوک به آسانی می تواند چک های مدت دار (درمیان مردم معمولا صدور چک به صورت مدت دار برای تامین اعتبار انجام می شود ) را شناسایی کند. به این معنی که این سامانه از ورود بسیاری از پرونده های کیفری جرم صدور چک بلامحل جلوگیری می کند. زیرا مطابق بند ه‍ – ماده ۱۳ قانون صدور چک در صورتی که ثابت شود تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد( یعنی مدت دار باشد) جنبه کیفری آن ساقط می شود.

مقاله مرتبط: چک بلامحل و آنچه درباره آن باید بدانید.

لازم به ذکر است استنادا به ماده۲۳ قانون صدورچک اصلاحی سال ۹۷ در صورتی که دارنده چک صیاد با عدم موجودی چک مواجه شود با برگشت چک ( دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک) و تقدیم دادخواست مطالبه وجه چک، می تواند درخواست صدوراجرائیه علیه صاحب حساب و یا صادر کننده چک و یا هر دو را تقاضا کند و تمام حساب های بانکی ونیز اموال انها را مطابق قانون نحوی اجرای محکومیت های مالی به نفع خود توقیف کند.

نمونه دادخواست مطالبه چک صیاد

خواهان : …………

اقامتگاه : ……….

شماره ملی : ……..

خوانده : …………..

اقامتگاه : …………

شماره ملی : …………

خواسته:مطالبه مبلغ ‌…………………. ریال و صدور اجرائیه نسبت به وجه یک فقره چک صیاد به شماره …………………. با کلیه خسارت های قانونی

دلایل و مستندات :

۱- رونوشت چک صیاد

۲- رونوشت گواهی عدم پرداخت

شرح دادخواست

ریاست محترم دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان……….

با سلام و عرض ادب

به استحضار می رساند خوانده محترم ( آقای………………….) یک فقره چک صیاد به شماره………………… در تاریخ سر رسید (……/……/……) به مبلغ………ریال به عهده بانک …….. شعبه ……. در وجه اینجانب…………….( خواهان) صادر نموده است .که با مراجعه به بانک محال علیه به علت عدم موجودی کافی در حساب صادر کننده با صدور گواهی عدم پرداخت چک فوق الذکر برگشت خورده و تاکنون نیز خوانده نسبت به ادای دین خود اقدام ننموده است .

حال با تقدیم این دادخواست و به استناد ماده ۲۳ قانون صدور چک با اصلاحات ۹۷ تقاضای صدور اجرائیه علیه خوانده نسبت به وجه چک و تمام خسارت های قانونی مورد استدعاست.

مقاله مرتبط: آیا همچنان ظهرنویسی اسناد تجاری کاربرد دارد؟ در این مقاله بخوانید.

نمونه از دادخواست مطالبه چک صیاد یکی از نمونه‌هایی بود که ما برای شما عزیزان در وبسایت موسسه نوران وکیل قرار دادیم. در صورتی که نمونه مورد نظر خود را پیدا نکردید به ما ایمیل بزنید تا کارشناسان ما نمونه مورد نظر شما را در سایت قرار دهند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email